Onko normaalia että erityisluokassa opettaja joutuu vastaamaan täysin yksin oppilaista, vaikka joukossa on niitä aggressiivisiakin? Avustaja on paikalla vain osan päivästä,,,säästösyistä ei täysiä päiviä joten opettaja on yksin oppilaiden kanssa,,,sitten kun alkaa tulla riskitilanteita miten yleensä?
ope yksin erityisluokassa
avustaja vain osan päivää
5533
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Poliisinko pitää tulla kädestä pitämään, että uskallat kohdata oppilaat? Kyllä on mamoksi menny touhu. Hakeudu vaikka seurakuntaan töihin jos pelkäät ihmisiä. Siellä käy vaan vaarattomia mummeleita.
mene pariksi päiväksi opettamaan yläasteelle vaikka ruotsia ihan tavalliselle luokalle.. tai muistele millaista se oli sinun kouluaikanasi! tuskin se meininki on siitä ainakaan siistiytynyt.. se on helppo heittää tollasta läppää kun ei ole mitään mielikuvia ko. tilanteista.. ei kaikki poliisit tuollaiseen suostuisi menemään yksin, uskotko?
että ihmisten kirjoitustaito on niin huono kuin miltä keskustelupalstoilla näyttää.
14-v 6o kg ja 180 cm kaveri kun hyökkää päälle oli sitten avustaja tai ope niin joka äijä on lirissä.Itse olen muun homman lisäksi tehdyt järkkärin hommia discoissa.Siellä sai itsepuolustaa eli lyödä varovaisesti päähän.Koulussa taasen joudut sitomaan jos kerkiät.
Erästäkin kaveria ulos heittäessä hänen pää osui tiiliseinään.Onneksi ei käynyt vahinkoa mutta jos,,Käräjillä voitat mutta jos kaveri tulisikin ikuisiksi ajoiksi invalidiksi mitä silloin.
Turha muuten kirjoitella tänne että jos koulussa peloittaa.Et taida olla sellaisessa koulussa ollutkaan jossa on tarkkailuluokka.
muuta kuin arvostella. Ihan sama mitä kysyy, niin joillakin on hirveä tarve kommentoida negatiivisesti. Ihmettelen vaan. EN ole alkuperäinen kysyjä.