finlux vinkuu

Tv:ssä juovataajus vinkunaa...mitä eristelakkaa/mistä saa ja mille kelalle sitä suihkutetaan?
4599
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kun kysyt noin niin soita tv-huoltoon tekevät tuon asian. Tuota tv ei saa aukasta itse ellei todella tiedä mitä on tekemässä ja mieluusti pitäisi olla ihan luvatkin kunnossa.

Äänestä
  • vastauksesta!Tuon juuri halusinkin tietää!

    Äänestä

Saahan sitä lakkaa elektroniikkakaupoista, mutta sen lisäksi esim. Biltemasta luulisi löytyvän. Eli hommaat vain jotain spray-lakkaa.

Sitä lakkaa suhuutetaan kaikkiin keloihin, joissa on käämilanka näkyvissä. Samoin poikkeutuskeloihin kuvaputken kannan lähellä. Anna kuivua hyvin ennen virtojen päälle laittoa, muuten on ihan turha homma laittaa sitä lakkaa.

Kannattaa varoa, sillä virrat päällä ollessa TV:stä voi saada 20kV sätkyt ja ilmankin virtoja löytyy jotain 3kV useammastakin paikasta (varsinkin isojen konkkien kantoja kannattaa varoa). Eli omalla vastuulla, tuskin saat korvauksia edes vakuutuksesta jos tietämättömänä aukaiset telkkarin ja saat sätkyt.

Sen sijaan joku täällä kertoili jotain lupien kunnossa olemisesta. Voisko tarkentaa, mitä semmoiset "luvat" on? Ainakaan minulla ei ole tiedossa että mitään lupia olisi olemassakaan, ainut että takakantta ei saisi aukaista muut kuin ammattilaiset.

Äänestä
  • Ota selvää että lakka käy elektroniikka juttuihin, ettet mitään hius tai huonekalulakkaa suihkuttele.

    Ja ihan varoituksen sananen, että lakka voi johtaa sähköä joten ole tarkka mihkä sitä suihkuttelet, varmuuden vuoksi konkkien jännitteet vois purkaa.

    Ja tuo aukaisu voi vaikuttaa myöhempiinkin vakuutus juttuihin, vakuutusyhtiön on helppo evätä korvaus jos selviää että olet itse telkun aukaissut kuten tulipalo jne... tapauksissa.

    Jos ensinmäistä kertaa telkkua aukaset etkä muutenkaan ole elektroniikan kanssa leikkinyt niin jätä tämä homma ammattilaisille, vaikka periaatteessa aika yksinkertainen juttu onkin.

    Luvilla tarkoitin juurikin noita tarvittavia tutkintoja jolloin sinulla on tarvittava pätevyys aukasta laitteita.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


dhflasdgf kirjoitti:

Tv:ssä juovataajus vinkunaa...mitä eristelakkaa/mistä saa ja mille kelalle sitä suihkutetaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu