tämmöistä kunnalla.....olentehnyt toukokuusta asti n 6 tunnin päivää liukuvasti klo 8-16 välillä.Talvella projektin ollessa täydessä touhussa päivät voivat venyä 9-10 tuntiin parin-kolmen kuukauden ajan.Palkka 2400 e, työkokemusta kunnalla hommista 15 v., lomakertymä siis 7,5 vkoa vuodessa, lomaraha 6 % kuukausipalkasta x 12 eli suurempi mitä yksityisellä. Nykyään päivällä tuohon kuuteen tuntiin ennättää hyvin surfailla ja kahvitella.Miksi vaihtaisin yksityiselle??
projektisihteeri valtiolla
terhi k
31235
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Joo-o.. itellä ei tänään napannu enkä menny toimistolle ollenkaan. Otin kolme kaljaa ja gin&tonicin ja sitten pöhnäsin sohvalla iltapäivän. "Liukuvat" työajat, jos sitä voi niin sanoa - mitään seurantaa kun ei mulla ole.
Päällikkönä ict-alalla, kolmen tonnin liksa ja autoetu suurimpana etuna päälle kaikkea muuta pienempää.
Mulla ihan sama kuvio. Eikä mun palkka paranis yksityisellä yhtään. Pomo tykkää musta niin paljon, että antoi mulle vapaat kädet tulla ja mennä. Kaikki pankki yms asiat hoituu töissä eli vaikka on muihin verrattuna poikkeuksellisen kuormittava toimenkuva, jää silti luppoaikaa.
Mutta silti tökkii työkavereiden ammattitaidottomuus. Näin yksityiseltä tulleena kypsyttää välillä tosi paljon kun ei osata kieliä eikä hyödyntää tietotekniikkaa tehokkaasti.
Kunta ja valtio on kaksi eri asiaa