Epämormaalia?

Raivo ----- X

Olen siis 15 poika ja pituutta ei ole kuin 160 cm ... :/ .... olenko epänormaali? kasvanko yhä? naisista on ainai turha unelmoida jos jään tän mittaseks .. isä on 170 ja äiti 157 ..... eli mikä on mun tilanne?

ps. kysyn täältä kun tuolta nuorten palstalta ei saanu vastaukseks muuta ku haukkumisia... :/

6

1125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olet normaali

      Toiset kasvavat nopeammin ja toiset hitaammin ja välillä pituuskasvu voi kokonaan pysähtyä. Kun itse olin yläasteella, pari vuotta ylemmällä luokalla oli poika,joka oli varmaan sinuakin lyhyempi. Yhtäkkiä kasvoi armeijassa lähes 20 senttiä eli miehen mittaan. Todennäköisesti susta ei ihan 180-senttistä tule, kun vanhempasi ovat melko lyhyitä, mutta toki siellä muidenkin lähisukulaisten geenit voi vaikuttaa eli jos sedissä tai tädeissä, isovanhemmissa on pitkiä miehiä ja naisia, voit jopa kasvaa isääsi pidemmäksi. Eikä ne naiset sitä pituutta niin katso, vaikka vanhanaikainen ihanne onkin, että mies on pidempi. Esim. ex-jääkiekkoilija Reijo Ruotsalainen on tosi lyhyt vaimonsa rinnalla! Jos pituus on ainoa hyve, josta tyttö tykkää, niin ansaitset todellakin jotain parempaa.

      Luonne on tärkein. Ole kohtelias ja hyväkäytöksinen, hymyile paljon, niin naiset tykkää.

    • kasvaa,

      kuten edellinenkin kirjoitti. Olen itsekin kuullut, että pojat saattavat kasvaa vielä armeijassakin.
      Mutta onhan niitä lyhyitä tyttöjäkin! Jos siis ajattelet, ettet ole kiinnostunut itseäsi pidemmistä. Tosin pituusero ei oikeasti enää siinä vaiheessa merkkaa mitään kun johonkin ihastuu.

    • kasvat

      vielä ja se millä itse voit vaikuttaa omaan kasvuusi on, että älä tupakoi, sillä sen sanotaan jarruttavan kasvua. Samoin liiallinen kuntoilurääkki voi jarruttaa kasvua.
      Syö monipuolista terveellistä ruokaa ja nuku paljon niin kyllä se siitä. Ja muista aina hyvä ryhti. Hyvä ryhti antaa pitemmän vaikutelman kuin hartiat lysyssä käveleminen. Tsemppiä!

    • eräsjoku

      minun poikani oli vielä 14-15-vuotiaana luokkansa pienin ja kärsi siitä.
      Sitten tulikin varsinainen kasvupyrähdys ja nyt hän (16-vuotias) taitaa olla jo minua pitempi.
      Olen itse 166 cm ja isä 175 eli kyllä sinustakin voi tulla jopa isääsi pidempi.
      Malttia!
      Kasvat vielä muutamia vuosia.

    • Hanne

      Hei!

      Sinua siis huolestuttaa se, että jäätkö 160 cm mittaiseksi?

      Toinen huolesi olise, että jos jäät - saatko ikinä tyttö-/naisystävää.

      Uskon, että tulet vielä kasvamaan. Joillakin pojilla on kasvupyrähdys vasta noin armejan korvilla. Mikäli asia sinua huolestuttaa, käy lääkärin juttusilla - pituuskasvua voi edesauttaa.

      se, että 160 cm, ei saa naista - ei pidä paikaansa. Ei niitä varmaan pilvin pimenin ole tyrkyllä, mutta eräs seksikkäin ja viisain tuntemani tyyppi on noin 160 cm - ja ne naiset jotka hänen kanssa ovat liikkuneet, ovat myös tosi fiksuja ja persoonallisia. Nykyisin hän on naimisissa.

      Kehitä itsellesi hyvä tyyli, korosta parhaita puoliasi. Luota itseesi ja harrasta jotan - käy myös koulusi kunnolla. Sitten odota: kun pääset tuonne 20- korville ja vaikka yliopistoon - siellä on kauniita naisia pilvin pimeni ja ne etsivät siinä vaiheessa fiksuja miehiä...ei pitkiä ja pinnallisia.

    • pian, niin

      vohan olla kyseessä hoidettavakin juttu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      20
      18334
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      56
      5222
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      24
      4867
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      28
      4774
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      36
      4590
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      74
      4487
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      4063
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      3705
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      40
      2984
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      45
      2689
    Aihe