Epämormaalia?

Raivo ----- X

Olen siis 15 poika ja pituutta ei ole kuin 160 cm ... :/ .... olenko epänormaali? kasvanko yhä? naisista on ainai turha unelmoida jos jään tän mittaseks .. isä on 170 ja äiti 157 ..... eli mikä on mun tilanne?

ps. kysyn täältä kun tuolta nuorten palstalta ei saanu vastaukseks muuta ku haukkumisia... :/

6

1127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olet normaali

      Toiset kasvavat nopeammin ja toiset hitaammin ja välillä pituuskasvu voi kokonaan pysähtyä. Kun itse olin yläasteella, pari vuotta ylemmällä luokalla oli poika,joka oli varmaan sinuakin lyhyempi. Yhtäkkiä kasvoi armeijassa lähes 20 senttiä eli miehen mittaan. Todennäköisesti susta ei ihan 180-senttistä tule, kun vanhempasi ovat melko lyhyitä, mutta toki siellä muidenkin lähisukulaisten geenit voi vaikuttaa eli jos sedissä tai tädeissä, isovanhemmissa on pitkiä miehiä ja naisia, voit jopa kasvaa isääsi pidemmäksi. Eikä ne naiset sitä pituutta niin katso, vaikka vanhanaikainen ihanne onkin, että mies on pidempi. Esim. ex-jääkiekkoilija Reijo Ruotsalainen on tosi lyhyt vaimonsa rinnalla! Jos pituus on ainoa hyve, josta tyttö tykkää, niin ansaitset todellakin jotain parempaa.

      Luonne on tärkein. Ole kohtelias ja hyväkäytöksinen, hymyile paljon, niin naiset tykkää.

    • kasvaa,

      kuten edellinenkin kirjoitti. Olen itsekin kuullut, että pojat saattavat kasvaa vielä armeijassakin.
      Mutta onhan niitä lyhyitä tyttöjäkin! Jos siis ajattelet, ettet ole kiinnostunut itseäsi pidemmistä. Tosin pituusero ei oikeasti enää siinä vaiheessa merkkaa mitään kun johonkin ihastuu.

    • kasvat

      vielä ja se millä itse voit vaikuttaa omaan kasvuusi on, että älä tupakoi, sillä sen sanotaan jarruttavan kasvua. Samoin liiallinen kuntoilurääkki voi jarruttaa kasvua.
      Syö monipuolista terveellistä ruokaa ja nuku paljon niin kyllä se siitä. Ja muista aina hyvä ryhti. Hyvä ryhti antaa pitemmän vaikutelman kuin hartiat lysyssä käveleminen. Tsemppiä!

    • eräsjoku

      minun poikani oli vielä 14-15-vuotiaana luokkansa pienin ja kärsi siitä.
      Sitten tulikin varsinainen kasvupyrähdys ja nyt hän (16-vuotias) taitaa olla jo minua pitempi.
      Olen itse 166 cm ja isä 175 eli kyllä sinustakin voi tulla jopa isääsi pidempi.
      Malttia!
      Kasvat vielä muutamia vuosia.

    • Hanne

      Hei!

      Sinua siis huolestuttaa se, että jäätkö 160 cm mittaiseksi?

      Toinen huolesi olise, että jos jäät - saatko ikinä tyttö-/naisystävää.

      Uskon, että tulet vielä kasvamaan. Joillakin pojilla on kasvupyrähdys vasta noin armejan korvilla. Mikäli asia sinua huolestuttaa, käy lääkärin juttusilla - pituuskasvua voi edesauttaa.

      se, että 160 cm, ei saa naista - ei pidä paikaansa. Ei niitä varmaan pilvin pimenin ole tyrkyllä, mutta eräs seksikkäin ja viisain tuntemani tyyppi on noin 160 cm - ja ne naiset jotka hänen kanssa ovat liikkuneet, ovat myös tosi fiksuja ja persoonallisia. Nykyisin hän on naimisissa.

      Kehitä itsellesi hyvä tyyli, korosta parhaita puoliasi. Luota itseesi ja harrasta jotan - käy myös koulusi kunnolla. Sitten odota: kun pääset tuonne 20- korville ja vaikka yliopistoon - siellä on kauniita naisia pilvin pimeni ja ne etsivät siinä vaiheessa fiksuja miehiä...ei pitkiä ja pinnallisia.

    • pian, niin

      vohan olla kyseessä hoidettavakin juttu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      124
      3893
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      26
      3642
    3. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      120
      2576
    4. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      80
      2510
    5. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      54
      2448
    6. Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.

      Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii
      Maailman menoa
      10
      2410
    7. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      9
      2403
    8. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      25
      2380
    9. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      165
      2316
    10. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      64
      2264
    Aihe