Ikäkulu aihe mutta kuitenkin

Meikkaaminen, hiustenvärjääminen ym kaikki se mikä voidaan katsoa kuuluvaksi tähän "luokkaan".

Voisimme lähestyä aihetta joskus muultakin kantilat kuin siltä onko se oikein vai väärin.

En lähde tätä luokka hajoittamaan yksittäisiin tekoihin vaan päinvastoin niputan ne yhteen ja ajattelen että

-> näillä kaikilla on tarkoitus vahvistaa käyttäjänsä minäkuvaa itsestään.

Naisen kauneus tai rumuus ei ole kiinni ulkonäöstä sinänsä vaan siitä miten ihminen itseensä suhtautuu. Samoin on miesten laita. Emme voi millään ulkoisella asialla korjata sitä viestiä että emme hyväksy itseämme sellaisena kuin olemme.

Tämän voi jokainen kokea kohdatessaan sen "kylän rumimman naisen" joka ottaa oman paikkansa sellaisella taidolla ja tyylillä ettei siinä ole kauniillakaan naisella mitään jakoa.

Tätä itsevarmuutta omasta itsestään ja "täydellistä" minäkunvan hyväkyntää on mahdotonta saada millään poppakonstilla. Töitä tekemättä se ei kuitenkaan löydy kenellekkään.
13995
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

On totta että meikillä ja hiusten värjäämisellä yritetään vahvistaa minäkuvaa, lisätä itsevarmuutta, olla vähän muita paremman näköinen.

Mutta miksi sitten laihuutta ihannoidaan, ja vertaillaan, kuka mahtuu synnytyksen jälkeen samoihin farkkuihin, ja naureskellaan jos joku on hiukka lihonut raskauden aikana? Minusta se on julmaa, ja lisäksi sillä (laihuudella) yritetään samalla tavalla nostaa omaa minäkuvaa!
Miksi kuuden lapsen äidin pitäisi näyttää laihalta teinitytöltä ja pukeutua uusimpiin muotivaatteisiin? Minäkuvaa sillä yritetään nostaa, ja olla muita parempi. (halutaan näyttää siltä, että pikkusiskoa tässä lykätään kärryillä, eikä omaa lasta)

En oo katkera, mutta... ;) joskus vaan tunnen itseni kylän rumimmaksi naiseksi, eikä sisäinen kauneus pääse paistamaan.

Äänestä
  • sitä että jos on meikannut huulesa ja silmäripset ja on vielä kaikenlaiset lävistykset niin alkaa näyttää elottomalta noita-akalta ja joulukuuselta lamput vain puuttuu.

    Äänestä

  • puto kirjoitti:

    sitä että jos on meikannut huulesa ja silmäripset ja on vielä kaikenlaiset lävistykset niin alkaa näyttää elottomalta noita-akalta ja joulukuuselta lamput vain puuttuu.

    Kyllä monet miehet silti ihaillen sellaisten joulukuusienkin perään salaa katsoo!

    Mutta et vastannut siihen, mistä puhuttiin. Että eikö laihuuden ihannointi ja muotivaatteilla koreilu ole samaa itsensä ylentämistä kuin muukin "laittautuminen". Kyllä monet muotivaatteissa ja kaulakoruissa ja kilisevissä rannerenkaissa näyttää neki joulukuusilta...

    Äänestä

  • puto kirjoitti:

    sitä että jos on meikannut huulesa ja silmäripset ja on vielä kaikenlaiset lävistykset niin alkaa näyttää elottomalta noita-akalta ja joulukuuselta lamput vain puuttuu.

    liioittelua.

    Tavalliset naiset voivat korostaa naisellisuuttaan ja viehättävyyttään (onko se synti?) normaalilla kevyellä meikkauksella. Vl-naiset eivät voi näin tehdä, koska he ovat vl-miesten orjuuden ja pakkovallan alla.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Itse olen sitä tyyppiä jolle kilot eivät raskaukseien myötä kerry eli näyttän laihalta teinitytöltä ja pukeutua uusimpiin muotivaatteisiin, tai en ihan vaan niihin mitä kirpparilta löytyy ja todella vaihdan vaatteita lasteni kanssa. Entä sitten? Vaateet ovat sitä mitä lastenosastolta saa :-) tai kirputorilta.

    Miksi kuuden lapsen äidin pitäisi näyttää laihalta teinitytöltä? Haluaisin kysy miksi se ei saa näyttää siltä raskauksista huolimatta?

    Laihuutta voi ihannoida tasan siihen asti kun jokaisesta saavutetusta linjasta on pidettävä kiinni. (kärjistetysti)

    On todella (minä muummuassa) ihmisiä joille kilot eivät juuri kerry. Mutta myönnän myös että elämäntapani on liikunnallinen kaikesta huolimatta. Enkä ole perso makealle. Tämä varmaan auttaa painonhallintaa jota en itse ajattele vaan se on osa minua. Minun elämäntapani.

    Ainoa asia mikä kilojen kertymisessä raskauden myötä puhuttaa on se että jos joka lapselta tulee 5 kiloa se alkaa 3 lapsen jälkeen alkaa vaikuttaa jo terveyteen -> iän karttuessa tuki ja liikuntaelinsairaudet ylipaino on yksi merkittävimmistä työkyvyn heikentäjistä.

    Ja varmaan jokainen tämän tietää. Ja jokainen tietää että kun syö vähemmän kuin kuluttaa laihtuu ja kun syö enemmän kuin kuluttaa lihoo....

    Faktaa on ettemme ole tässä samalla viivalla mutta valinnoillaan voi silti vaikuttaa siihen miltä haluaa kehon näyttävän.

    Mitä taas tulee lihaviin (anteeksi jos loukkaan tällä sanavalinnalla) niin heistä löytyy yhtä lailla ihmisiä jotka omaavat hyvän itstunnon ja ovat minäkuvansa kanssa sinut. Eli kantavat kilonsa kunnialla.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Meikkaavan vaimon mies kirjoitti:

    liioittelua.

    Tavalliset naiset voivat korostaa naisellisuuttaan ja viehättävyyttään (onko se synti?) normaalilla kevyellä meikkauksella. Vl-naiset eivät voi näin tehdä, koska he ovat vl-miesten orjuuden ja pakkovallan alla.

    Ptäisikö kysyä miesten mielestä?

    Tämäkin on vähän katsojasta kiinni ketä kukakin pitää viehättävänä. Katsooko mies sitten kasvoja, hiuksia, tissejä, kurveja vaiko jotakin ihan muuta on varmaan miehestä kiinni.

    Toiset sanoo että hyvä farkut tekee naiset ja toisille naiseus näytäytyy parhaiten jossain muussa asusaa.

    Onpa ihminen sitten laiha tai lihava niin kyllä se vähän niinkin on että vaateet ja asenne tekee niin miehen kuin naisenkin.

    Äänestä

  • UPDATE_7899535 kirjoitti:

    Ptäisikö kysyä miesten mielestä?

    Tämäkin on vähän katsojasta kiinni ketä kukakin pitää viehättävänä. Katsooko mies sitten kasvoja, hiuksia, tissejä, kurveja vaiko jotakin ihan muuta on varmaan miehestä kiinni.

    Toiset sanoo että hyvä farkut tekee naiset ja toisille naiseus näytäytyy parhaiten jossain muussa asusaa.

    Onpa ihminen sitten laiha tai lihava niin kyllä se vähän niinkin on että vaateet ja asenne tekee niin miehen kuin naisenkin.

    Mistä johtuu että vaatteet ja farkut on sulle niin tärkeitä?

    Ei vaatteet tee miestä eikä naista! Se on se sisäisesti hyvä olo, joka välittyy niille, jotka katsovat ulkokuoren alle.

    Äänestä

  • Aloittaja

    ite oon aivan eri mieltä kirjoitti:

    Mistä johtuu että vaatteet ja farkut on sulle niin tärkeitä?

    Ei vaatteet tee miestä eikä naista! Se on se sisäisesti hyvä olo, joka välittyy niille, jotka katsovat ulkokuoren alle.

    arkea... niinkuin lenkkarit tai tennarit.

    Mikään muu vaatekappale ei taida yhtä hyvin pysyä mun ei niin naisellisessa arjessa mukana kuin farkut.... Edullisia sopian kokoisia ja hyväksi pehmitettyjä löytyy tasaiseen tahtiin kirppareilta joten uusia ei juuri tarvitse vaivautua ostamaan... farkku ihmisenä tiedän että mitkä tahansa farkut eivät saa lempifarkkujen paikkaa.... ne pitää olla "mun päälle tehtyjä"... Kaikki eivät farkuissa viihdy....

    Mitä taas vaateitten tärkeyteen tulee niin jos ihminen ei viihdy omissa vaatteissaan niin se heijastuu siihen kuvaan mitä ihminen itsestään antaa.

    Ei vaatteitten tarvitse olla uusia tai muutenkaan sävysävyyn vaan sellaiset joista ihmien aidosti tykkää olla. Ja jos ihminen kokee että nämä vaateet on just mulle tehtyjä asenne myös näkyy itsevarmuutena ulospäin.

    Äänestä

Minä en muutu miksikään, vaikka värjäisin itseni minkä väriseksi. Jos kelpaan itselleni Luojan luomana ja luomuna, ei minun tarvitse muutella ulkomuotoani.

Äänestä
  • Ei kukaan muutu miksikään, vaikka meikkaa, mutta nostaa se itsevarmuutta, ja sitä tietoisuutta, miltä näyttää muiden silmissä.

    On hyvä ettet muuttele ulkomuotoasi, mutta on paljon niitä, jotka epävarmuudessaan muuttaa. Ystävistänikin monet laihduttavat siksi, että kelpaisivat muille IHMISILLE, kyllä he tietävät kelpaavansa Jumalalle ja omalle itsellensä sellaisena kuin ovat. Sama homma esimerkiksi permanentin ottaminen, ei se tällä hetkellä ole niin muotiakaan, mutta kyllähän silläkin yritetään itseä muutta samalla lailla kuin noilla värjäilyillä ja muilla joulukuusi-jutuilla...

    Äänestä

Sisäinen kauneus hehekuu ulospäin :) Se on totta.

Totta on kuitenkin myös se, että on ihmisiä, joilla on ulkonäössään ominaisuuksia, jotka eivät ketään miellytä.

Totta on myös se, että ulkonäkö merkitsee joka ainoalle ihmiselle paljon: lähestymme helpommin kauniita ihmisiä kuin niitä, joilla on ulkonäössä jokin poikkeuksellinen piirre, tai jotka eivät osaa huolehtia hygieniastaan ja eivät osaa pukeutua.

Minä kartan miehiä, jotka haisevat tupakalta ja/tai hieltä. Hengityksen tulee olla hajuton. Hampaiden tulee olla puhtaat. Hiukset tulee olla puhtaat ja kammatut/harjatut. Miehellä tulee olla paita, joka sopii housuihin ja jos kengät eivät sovi paitaan ja housuihin, niin sellainen on oikeasti... parempi etten sano: niin harva uskovainen mies tajuaa, että vääränlaiset kengät tekevät hänestä vastenmielisen näköisen.

harva uskovainen mies edes osaa hygieniastaan huolehtia. Seurahuone lemuaa tupakalta, koska suurin osa on niin ajattelemattomia ja isekeskeisiä, että vetävät savukkeita posket lommolla juuri ennen sisälle tulemista, jotta koko sali sitten on yhtä oksettavan kuvottavaa tupakanlemua.
pahinta on, ja tätä on sattunut useasti, vieressä, takana tai edessä istuu mies, jonka hiukset ja vaatteet haisee tupakalta niin että oksennusta saa pidättää ja sen lisäksi haisee vielä jalka- ja kainalohikikin. Ei paljon ole kesällä tehnyt mieli seuroissa käydä, koska miesten kuvottavaa epähygienisyyttä ei kertakaikkiaan kestä!

Niin, ne miehet ja naiset, joilla on jokin huomiota herättävä ulkonäköpiirre, niiden kyllä ehdottomasti tulisi opetella meikkauksin ja pukeutumalla kompensoimaan tuota ikävää ulkonäköpiirrettä. Minusta ulkonäön ajatteleminen on toisten ihmisten, lähimmäisten ajattelemista: hehän sinua katsovat, etkä sinä itse joudu itseäsi katsomaan.

Äänestä
  • Hygieniasta huolehtiminen on aivan eri asia kuin esimerkiksi kenkämuodin seuraaminen!

    Mielestäsi siis seuroihin ei tarvitse tulla, jos kengät eivät passaa vaatteiden kanssa! Vähän liioiteltua tuo: "vääränlaiset kengät tekevät hänestä vastenmielisen näköisen." Ei kaikilla ole edes rahaa pistää vaatteisiin! Mieti vähän!

    Hygieniasta kyllä pitää huolehtia lähimmäisten vuoksi, mutta ei nyt sentään muotia tarvitse siksi seurata, että muilla tekee pahaa. Onneksi sentään Jumalalle kelpaa.

    Äänestä

  • se kolikon väärä puoli kirjoitti:

    Hygieniasta huolehtiminen on aivan eri asia kuin esimerkiksi kenkämuodin seuraaminen!

    Mielestäsi siis seuroihin ei tarvitse tulla, jos kengät eivät passaa vaatteiden kanssa! Vähän liioiteltua tuo: "vääränlaiset kengät tekevät hänestä vastenmielisen näköisen." Ei kaikilla ole edes rahaa pistää vaatteisiin! Mieti vähän!

    Hygieniasta kyllä pitää huolehtia lähimmäisten vuoksi, mutta ei nyt sentään muotia tarvitse siksi seurata, että muilla tekee pahaa. Onneksi sentään Jumalalle kelpaa.

    Juuri kaltaisesi... ääh...

    En todellakaan kirjoittanut mistään MUODIN seuraamisesta, vaan katastrofaalisesta tyylittömyydestyä, joka tekee ihmisistä epämiellyttävän kuvan!

    Jos ihminen ei osaa itseään pukea ja kengittää, niin mitä hän kuvittelee osaavansa?!

    Ei kysymys ole tyylistä, eikä muodista, vaan omasta itsestä huolehtimisesta, jotta ei näyttäisi renttupelleltä!

    Minäkään en muotia seuraa, itse siis.

    Mutta kyllä ihmisen tulisi sen verran ajatella, että minkalaiset kengät laittaa vaatteittensa kanssa ja minkalaiset vaatteet ylipäänsä...

    Ihminen, joka ei yhtään osaa pukeutua... Missä hän olisi täsmällinen, missä hän olisi luotettava ja kunnollinen, kun ei edes itsestään osaa sen verran huolehtia ja halveksuu lähimmäisiään vetämällä päällensä ja jalkoihinsa vaatteita, kenkiä, jotka osoittavat epäkunnioitusta ja toisten ihmisten olevan hänen mielestään niin halpoja ettei niiden seuraan mennessä edes tarvitse pukeutua kuin aikuiset ihmiset!

    Jos aikuinen välittää toisista, hän sen myös pukeutumisellaan toisille osoittaa, eikä tule ihmisten ilmoille minkalaisissa kengissä ja vaatteissa sattuu, tupakalta, hieltä haisten ja hengitys haisten. Se on selvää.

    Niin: se on selvää kaikille muille aikuisille miehille, mutta ei uskovaisille.

    ja kuule: sieltä kirppikseltäkin voi jopa ostaa kenkiä ja vaatteita, jotka sopivat toisiinsa.
    Mutta ei, yhtä välinpitämätöntä renttupelle meininkiä vaan! Ei minkaanlaista kunnioitusta toisia ihmisiä kohtaan...

    Älyttömintä on ne miehet, kun tupakoivat ja pesevät hampaansa aamulla. Sitten pitkin päivää syövät, juovat kahvia ja koko päivän tupakoivat, ja tulevat seuroihin, niin voi taju sentään, miten niitä ei voi kuunnella jos niiden kanssa keskustelee, koska niiden hengitys haisee kuin likakaivo, josta hajulukko on mennyt rikki!

    Pitäisi aikuisen ihmisen tajuta pestä niitä hampaita, jos kerran tupakoi ja syö ja juo kahvia!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_7899535 kirjoitti:

Meikkaaminen, hiustenvärjääminen ym kaikki se mikä voidaan katsoa kuuluvaksi tähän "luokkaan".

Voisimme lähestyä aihetta joskus muultakin kantilat kuin siltä onko se oikein vai väärin.

En lähde tätä luokka hajoittamaan yksittäisiin tekoihin vaan päinvastoin niputan ne yhteen ja ajattelen että

-> näillä kaikilla on tarkoitus vahvistaa käyttäjänsä minäkuvaa itsestään.

Naisen kauneus tai rumuus ei ole kiinni ulkonäöstä sinänsä vaan siitä miten ihminen itseensä suhtautuu. Samoin on miesten laita. Emme voi millään ulkoisella asialla korjata sitä viestiä että emme hyväksy itseämme sellaisena kuin olemme.

Tämän voi jokainen kokea kohdatessaan sen "kylän rumimman naisen" joka ottaa oman paikkansa sellaisella taidolla ja tyylillä ettei siinä ole kauniillakaan naisella mitään jakoa.

Tätä itsevarmuutta omasta itsestään ja "täydellistä" minäkunvan hyväkyntää on mahdotonta saada millään poppakonstilla. Töitä tekemättä se ei kuitenkaan löydy kenellekkään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu