iMac G5 rev.a näyttö

MacHarr

Jeps, eli olen huomannut kummallisia piirteitä koneessani nyt kahden viikon sisällä. Kone on iMac G5 1.8GHz rev.a 20" ja takuu tässä pitäisi olla se laajennettu kahteen vuoteen.

Itse ongelmaan, kun käynnistän koneen niin kohdassa jossa omppu-logo ja järjestälmää ladataan niin näyttö väreilee kummallisesti ja sahalaitaa näkyy, mutta kun kirjautumis-ikkunaan tullaan niin näyttö palaa normaaliksi. Tämä näyttää lähinnä siltä, että saisi "häiriötä" jostain. Tämä ei tapahdu joka käynnistys kerta, mutta nyt muutamana päivänä olen huomannut melkein joka kerta tämän tapahtuvan.

Pitääkö tämä ottaa nyt niin, että nämä ovat oireita jotka kohta pahenevat. Tiedän tämän sarjan koneista sen verran, että näytöissä/näytönohjaimissa on ollut vikaa.
Itse epäilen näyttöä ja vielä enemmän näytönohjainta jossa voisi olla jotain vikaa?.

3

421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1stMacFinn

      AppleCare laajentaa takuun kolmeen vuoteen koneen ostopäivästä, ei kahteen.

      On mahdollista, että sinulla on jokin häiriötä aiheuttava laite siinä lähellä, joka aiheuttaa häiriötä näyttöön käynnistyksessä. Tai sitten ei.

      Ihan vaan uteliaisuudesta, miksi käynnistät koneesi päivittäin? Nukkuminen riittää oikein hyvin ja kone on aina käyttövalmis.

      • MacHarr

        Ensimmäisem (rev.a) sarjan koneiden takuu pidennettiin kahteen vuoteen, koska ko.sarjalla oli paljon ongelmia näytöissä/näytönohjaimissa. Näin ainakin olen kuullut ja applen sivuilla oli jossakin kohdassa tiedotettu asiasta.


      • iiX
        MacHarr kirjoitti:

        Ensimmäisem (rev.a) sarjan koneiden takuu pidennettiin kahteen vuoteen, koska ko.sarjalla oli paljon ongelmia näytöissä/näytönohjaimissa. Näin ainakin olen kuullut ja applen sivuilla oli jossakin kohdassa tiedotettu asiasta.

        kokemuksia senverran omasta ja eräästä muusta, että ei kannatta itse maksaa myöhempiä laskuja ; )) yritä vaan ennen huoltoa backupata koneesi kovalevy (em. ulkoiselle kovolle)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4542
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      11
      2543
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      175
      1725
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      260
      1592
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1460
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      122
      1347
    7. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      9
      1277
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1269
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      76
      1242
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      996
    Aihe