kattolämmitys/ koneellinen ilmanvaihto LTO:lla

taas tietämätön

Mitenkäs onnistuu 80-luvun ja 90luvulla laajennetun tiilivuoratun talon ilmanvaihtokonetekniikan vaihto lämmöntalteenotolla varustettuun tulo/poistotekniikkaan kun käytössä on kattolämmityselementit. Onkos ongelmallinen putkituksien viennissä.

Tällä hetkellä koneellinen poistoilma ja korvausilma tulee ikkunaventtiileistä.

Jos vielä jonkinlaista kustannusarviota asennuksineen joku osais kertoa kun talo 1krs.170m2 4mh oh khh sauna kh

4

3862

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Höpö-Höpö-Mies

      Kyllä se kattolämmitys on aikasta kallista rikottavaksi. Yleeensä ne kalvot ei ylety ihan nurkkiin tai seinänvieruksille, joten kyllä sinne pitäis 100 tuloputki mahtua. Helpoimmalla vaivalla pääset kun hankit käyttöösi (--> vuokraat) lämpökameran ja sillä selvität etukäteen, missä katossa on parhaiten tyhjää. Sen jälkeen meet vintille ja avaat kohdan yläkautta ja varmistat kädellä/silmällä ettet poraa kalvoa rikki.

      Vintillä konttailu ja villapölyn nieleminen onkin sitten oma v...tutuksen aihe.. :)

      • lämmitys

        Terve.
        Onko kenelläkään vedenpitävää tietoa siitä, mikä on kattolämmityselementtien kestoikä?
        On pientä propleemaa...


      • kiinnostaisi
        lämmitys kirjoitti:

        Terve.
        Onko kenelläkään vedenpitävää tietoa siitä, mikä on kattolämmityselementtien kestoikä?
        On pientä propleemaa...

        Terve!
        ollaan tsiigailemassa taloa jossa on pian 20v vanha kattolämmitys, yksi elementti on jo hajalla mahtaako muutkin hajota pian?


    • ollakin

      Sopivimpia paikkoja putkille ei ole tietenkään jätetty kelmuttamatta. Hakemalla varmasti sopivat paikat kuitenkin löytyvät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4493
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      26
      3274
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      40
      2920
    4. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      16
      2740
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      117
      2727
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2587
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2559
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2295
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2095
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1737
    Aihe