Ollaan ihmetelty miehen kanssa, että onkohan hänen 10v vanha ulosottovelkansa (maksamattomasta vuokrasta) hävinnyt olemasta? Hän on ollut työtön koko ajan ja nyt töissä jo yli puoli vuotta, mutta maksamaan ei ole vieläkään tarvinnut ryhtyä. Kuviteltiin, että käyvät heti kimppuun, kun tieto työssäolemisesta sinne menee.
Aikomus on kysyä asiaa kohta puolin, mutta kysyn nyt kuitenkin täältäkin, jos jollakin ois kokemuksia... Joskus olen kuullut väitteen, että velka vanhenee 5 vuodessa, mutta ei kai? Eihän "kellään" olisi sitten rahaongelmia.
Ulosottovelka
7
676
Vastaukset
- minä vaan
ulosottovelka ei vanhene, paitsi muistaakseni jossain vaiheessa tulee sellainen laki että velka on 15 vuotta ja sen jälkeen sitä ei aleta enää perimään..ulosottoviraston tms.sivuilla oli juttua tällaisesta(varmaan googlella löytyisi tästä)...korjatkaa jos olen väärässä...mutta jos miehelläsi on 10 vuotta vanha velka niin kyllä hän sen joutuu maksamaan..minun miehelläni on myös ulosottovelkaa ja kun pääsi töihin niin kesti hetken ennen kuin joutui sitä maksamaan,,nyt taas työttömänä ja saa nähdä koska taas joutuu sitä lyhentämään palkastaan koska taas luultavasti aloittaa työt syksyllä...mutta kaikkein helpoimmalla pääsette kun otatte yhteyttä paikkakuntanne ulosottovirastoon ja sovitte maksusuunnitelman koska velat tulee aina maksettavaksi..ennemmin tai myöhemmin vaikka ikävää se on:)kokemusta on itsellänikin noista ulosottoveloista...eikä ole sellaista että velka vanhenisi 5 vuodessa..yleensä luottotiedot palautuu 4 vuodessa(joissakin tapauksissa 2 vuodessa)ennalleen, siitä päivästä kun viimeinen merkintä on Suomen asiakastiedolle tullut...muutenkin on hyvä ottaa yhteyttä sinne niin ei tule sitten yllätyksenä kun palkasta lähtee suuri summa ulosottoon...ja kyllä ulosottoviranomaistenkin kanssa voi neuvotella:)
- minäkin vain...
Siinä menee hetkinen kunnes ulosottoviranomaiset "tajuavat" että miehesi käy töissä ja saa palkkatuloa. Ulosottomieshän on jo vuosien varrella ulosmitannut miehesi veronpalautukset, mikäli hänellä sellaisia on ollut.
On sellaisiakin velkoja olemassa, jotka vanhenevat viiden vuoden kuluttua.. kuten elatusmaksut!
Ja kyllä on takaraja jolloin velka vanhenee, mutta tässä on eräs iso MUTTA... Se taho, joka on maksun ulosottoon laittanut, voi sen myös välissä käyttää poiskin sieltä, jolloin tämä vanhenemisen lakeminen aloitetaan alusta! Karua mutta totta, näilläkin on omat takaporttinsa, joten se velka on maksettava. - Aloittaja
minäkin vain... kirjoitti:
Siinä menee hetkinen kunnes ulosottoviranomaiset "tajuavat" että miehesi käy töissä ja saa palkkatuloa. Ulosottomieshän on jo vuosien varrella ulosmitannut miehesi veronpalautukset, mikäli hänellä sellaisia on ollut.
On sellaisiakin velkoja olemassa, jotka vanhenevat viiden vuoden kuluttua.. kuten elatusmaksut!
Ja kyllä on takaraja jolloin velka vanhenee, mutta tässä on eräs iso MUTTA... Se taho, joka on maksun ulosottoon laittanut, voi sen myös välissä käyttää poiskin sieltä, jolloin tämä vanhenemisen lakeminen aloitetaan alusta! Karua mutta totta, näilläkin on omat takaporttinsa, joten se velka on maksettava.Onhan tuo toki maksettava jo ihan siksikin, että luottotiedot palautuvat ja joskus saadaan kenties lainaakin. Kiitoksia tiedoista! Odotin jos jonkinlaista kuittailua, joten asialliset vastaukset tulivat iloisena yllätyksenä :)
- vanhene
ne aktivoituu uudestaan kun saa perintöä, mikäli sitä on tulossa. Lapsille ei velka taakka jää maksettavaksi. Ulosottomiehen luona esitetään joka kerta kysymys, onko vanhemmat elossa!
- on kyllä
Oikeudessa riidelty vuokravelka on ollut perässä nyt tasan 20 vuotta. Ei se pääoma iso ollut, mutta ne 20v korot ovat nostaneet velkasumman melkoiseksi.
- äitee +4
Yksityinen tahoko sitä vuokraa hakee vai kunta? Kunnat yleensä hakee ajoittain saataviaan ja jos ei saa niin odottavat sitten taas. Yksityinen voi hakea velkaansa mitattavaksi aina uudelleen ja uudelleen toistaiseksi vielä määrittelemättömän ajan, kunhan on itse aktiivinen.
Se mikä pisti ärsyttämään on asenteesi! Ei ne käy kimppuun vaan perivät ihan asiallisesti miehesi hunsvottina maksamatonta vuokraa. Tuolta ajalta on kyllä korkojakin jo yhden vuokran verran kertynyt ja niitä perintäkulujakin joten todellakin kannattaa ottaa yhetyttä ja hoitaa asia ettei käy kuin eräälle sukulaiselle jonka perinnät vain kasvavat kasvamistaan ja hakijana on oma sisar.. Samalla saa sovittu amaksuaikataulun itselleen hyväksi jos summaa isosti ja ei viitsi koko tiliä pois antaa.
Kukaanhan ei ulsoottoon ilmoita tulojen muutoksesta ellei itse tai joku ilkeämielinen ihminen. Muutoin aika ajoin siellä otetaan ja katsotaan kukin saatava josko olisi edellytyksiä niitä saada. Veronpalautuksethan on yksi hyvä paikka mitata saatavia, mutta luultavasti asku sieltä aikanaan tulee.
Tuo vanheneminen 5v aikana liittyy varmaan velkasaneeraukseen ja sen väärinymmärrykseen.- Aloittaja
ole se, että "käyvät kimppuun". Sanavalinta perinnälle nyt oli vain tuollainen. Ei tässä yritetä luikerrella asiasta. Olimme vain siinä käsityksessä, että se tieto työssä käymisestä menee samantien perintätoimistolle, eikä sinne siis pidä itse ilmottautua. Jälkikäteen ajatellen aika outokin ajatus, että omat asiat hoituisivat ilman omaa osallistumista :) No, joka tapauksessa; asia lähtee nyt hoitumaan. Kiitos nyt sinullekin tiedoista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee723142Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."342002Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2871650Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1151632Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?2671240Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki281153Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin911130Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.1201064En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711050- 981033