Seat Toledo

vbn

Kannattaako kyseinen peli ostaa dieselinä vm.96->

7

2582

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mikkix

      toimii pitkään ja arvo pysyy hitusen paremmin.

    • toledoisti

      Kannattaa. Ostettiin vuosi sitten -98 perusdiisseli ja ihan hyvin on pelittäny (30 tuhatta km eka vuonna), hintaansa nähden. Muoviosat on heppoisia: takaluukun muovit hajos pakkasella, sisäkahva murtui, pieniä harmeja on ollut mutta perusasiat on kunnossa ja ei taatusti tuu naapurit katellisiksi ainakaan auton suhteen...

    • ostin

      heinäkuussa. Nyt 3000km takana ja ei mitään ajoon liittyviä murheita. Ei kuluta öljyä, eikä muitakaan neseteitä. Keskikulutus 5,5l/100km pääasiassa kaupunkiajosta kertyneenä. Ruostetta puskee ovien sisäreunoihin ja polttoainetankin luukun alle. Tarkista nämä paikat ruosteen varalta!!! Ruosteet on nyt korjattu ja uskon, että useita vuosia vielä saan tällä ajella, vaikka kilometrejä onkin jo 330t mittarissa. Hintaa kyseisellä hankinnalla oli 1800€, joka ei ikäluokkaan ja muuhun nähden ollut todellakaan liian korkea! ps. tämän hintaluokan dieselit ovat bensaversioita edullisempia, joskin enemmän ajettuja... eli se siitä paremmasta arvon säilymisesta :-D Mutta on hyvä peli!

      • Toh elo

        itselläni ollut -97 perusdiesel kaksi vuotta ja 38000 kilometriä. Auto toki tuli ensimmäiseltä omistajalta ja oli aikaisemmin/on edelleen erittäin huolellisesti pidetty, joten minkäänlaista isoa harmia ei ole ollut. Castrol TXT:t vaihdettu 10k välein. Harmipuolella: keskuslukko reistaillut, mittarivaloissa jotain ihme säätöä ja hihnoja, laakereita ja muita on tottakai tullut vaihdettua. Hintaansa nähden loisto-ostos.


      • seatisti
        Toh elo kirjoitti:

        itselläni ollut -97 perusdiesel kaksi vuotta ja 38000 kilometriä. Auto toki tuli ensimmäiseltä omistajalta ja oli aikaisemmin/on edelleen erittäin huolellisesti pidetty, joten minkäänlaista isoa harmia ei ole ollut. Castrol TXT:t vaihdettu 10k välein. Harmipuolella: keskuslukko reistaillut, mittarivaloissa jotain ihme säätöä ja hihnoja, laakereita ja muita on tottakai tullut vaihdettua. Hintaansa nähden loisto-ostos.

        minulla menossa toinen toledo eka vm -96 ja nyt vm-99 vanhempi korimalli ekalla ajoin 330 000 ilman murheita ja nykyisellä ajettu 178 000 meni just jakohihnan vaihtoon suosittelen


    • lutkamussukka

      tuohon vaikuttaa niin moni asia, kuten onko pakoputkisto missä kunnossa?-on todella kallis!
      Paljon ajettu?
      tehdyt remontit(kytkin,startti tms)?
      pohja onko kuinka laho ja muut ruoste vauriot?
      ja ettei ole joku surkimus yrittänyt tuunata ja on onnistunut pilaamaan loistoauton, nämä viritykset kannattaa jättää ostamatta.
      Itsellä -97 ja kaikki pelittää! mittari jotakin 280tkm

    • Mulla on ollut -95 Toledo 1.9D yli kolme vuotta ja 115 tkm. Aika tyytyväinen olen autoon ollut. Mittarissa nyt 328000 ja mitään ikäviä yllätyksiä ei ole ollut.
      -Ruostesuojasin auton heti oston jälkeen, joten
      ruostetta vain takaovien sisäsaumassa, tämä on tyyppivika, itellä korjattu puhdistamalla ja maalaamalla kahdesti, ettei pääse läpiruosteeseen.
      -Samoin vaihdoin iskarit Monroen SensaTrack:eihin, vaihdan kaikkiin autoihini paremmat iskarit tarkemman tuntuman takia.
      -Termostaatti piti vaihtaa että sai lämpöä sisälle.
      -Kytkimen uusin ennakoivasti kun painelaakeri alkoi hieman ääntää. Samoin jarrut uusin hyvissäajoin, kuluvia osia joiden kanssa en viitsinyt viivytellä.
      -Lämmityslaitteen puhaltimen vaihdoin uuteen, kun laakerit alkoi valittaa pakkasella, olisi varmaan asettunut huoltamalla puhallin, mutta uusi on aina uusi.
      -Etuvalojen umpiot vaihdoin uusiin katsastusmiehen painostuksesta. Oli ehjät mutta valokuvio ei tyydyttänyt katsastusmiestä.. Uudet ei mielestäni paljoa eroa vanhoista mutta siitä taisi tulla arvovaltakysymys kun väitin katsastusmiehelle vastaan.

      Edellinen lista saattaa vaikuttaa paljolta, mutta haluan pitää autoni mahdollisimman hyvässä kunnossa, tarkoitus on ajaa vielä pitkään Toledolla, vastaavaa, tilavaa autoa ei oikein ole löytynyt. Octavia voisi olla yhtä tilava.
      Tietysti autot ovat yksilöitä, oma oli edellisen omistajan jäljiltä hyvässä kunnossa. Huollot oli tehty ajallaan ja näki että muutenkin autoa oli pidetty hyvin.
      Nyt autossa huoltohistoria jo niin pitkällä, että piti ostaa uusi huoltokirja huoltoleimoja varten.
      Liikkeessä vähän kyllä ihmettelivät moista : )

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      73
      5579
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      274
      4890
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      45
      3214
    4. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      105
      2653
    5. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      5
      2282
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      2
      1566
    7. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      15
      1555
    8. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      29
      1408
    9. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1220
    10. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      127
      855
    Aihe