Terve.
Ois pieni ongelma auton kanssa. Takavalot(ajovalot) eivät toimi enään. Oli polttanut sulakkeen, vaihdoin siihen uuden ja poltti senkin. pistin 15A isomman sulakkeen ja sekin napsahti poikki kun laittoi valot päälle, eli tulee aika pirusti virtaa sulakeboxsille asti..
Katselin sit silmä määräisesti johdot sulakeboksilta takavaloille läpi enkä huomannut mitään ihmeempää.
Jos joku nyt tietäs suorilta mitä sille pitäs tehdä, tai edes vähän vinkkiä missä vois olla vikaa ja mistä sitä kannattas etsiä.
Nissan Sunny 92 takavalojen sähköt?
4
579
Vastaukset
- asentaja..
Vetokoukun pistoke viallinen, tai autoa hitsattaessa johtojen eristeet sulaneet.
- n13 -91 slxi
Mulla oli samanlainen ongelma taannoin. Vika oli mulla silloin siinä, että olin laittanut radion kehikkoonsa liian pitkillä ruuveilla kiinni. En kyl tiedä onko -92:ssa samanlainen systeemi.
- Reto
No nii. Vika korjattu...tavallaan... Aloin tutkimaan tarkemmin ja laitoin taas uuden sulakkeen sulakerasiaan. Tälläkertaa ei polttnut sulaketta mutta valot ei palanut siltikään. Sit se puski komeat käryt kojelaudan alta. Sulake oli vieläkin ehjä. Kokeilin uudestaan, sama homma, taas puski savua. Vähän aikaa kummastelin ja laitoin sulakkeen taas paikalle jolloin valot alko toimimaan.
Eli henkimailman juttuja nämä autosähköt ;)
- teemu8989
olisko mitään vinkkiä ku nipottimessa ei takavalot toimi ja poltti kevyesti 25 sulakkeen... auton takapenkin välistä löyty johtonippu ja siihen isoliitin... otettin se irti ja koitettiin mutta polttaa sulakkeen.. vika vissiin etu päässä??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain31811952Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-15411093Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2596429Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2275229Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1683684- 1743568
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin512539Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3292000Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov121844Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi171735