Ystävälläni on narttu, jolla oli ensimmäinen pentue noin puolitoista vuotta sitten. Hän aikoo nyt teetättää toisen pentueen nartullaan, vaikka ensimmäinen olikin hankala. No, nartulla oli pahoja synnytysvaikeuksia ja kaksi niistä jouduttiin keisarinleikkaamaan. Ongelmat jatkuivat, sillä narttu ei suostunut hoitamaan pentuja lainkaan. En ymmärrä mitä järkeä on teettää lisää pentuja tällaisella nartulla. Kasvattajat kertokaapa mielipiteenne asiaan.
Kasvattajat hoi!!!
tärkeä kysymys!!
18676
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ensinnäkin, mitä tarkoitat synnytysvaikeuksilla? Sitäkö ettei synnytys käynnisty, väärässä asennossa syntyvää pentua, polttoheikkoutta, liian suurta pentua vai pentujen vähäistä määrää? Usein synnytysvaikeudet johtuvat joko liian isosta pennusta tai pentujen vähäisestä määrästä. Tällaisessa tapauksessa ei useinkaan vika ole nartussa vaan uroksen sperman laadussa.
Jos kyse on ensimmäisestä pentueesta, useat nartut ovat hakoteillä pentujen hoidossa. Eivät siis osaa hoitaa pentuja. Et kertonut nartun ikää. Jos narttu on astutettu liian varhaisessa iässä, voi syynä olla ettei narttu ollut henkisesti valmis emäksi. Saati sitten fyysisesti, jolloin myös synnytysvaikeudet ovat yleisiä. Yleensä kuitenkin narttu joka ei ole hoitanut ensimmäistä pentuettaan, hoitaa seuraavan mallikkaasti. Poikkeuksiakin tosin löytyy. Voi myös käydä toisinpäin, eli ensimmäisen pentueen narttu hoitaa esimerkillisesti, mutta toisen pentueensa jättää hoitamatta.
Koiran jalostus ei ole yksiselitteinen juttu, eikä todellakaan helppoa.
käyttäytyy just noin, eli ei oikein ymmärrä että sillä on vauvoja. Vaan kun sitä pikkuisen avittelee, niin kyllä ne äidinvaistot sieltä herää. Toinen kerta voikin sit jo olla ihan erimoinen...niin ainakin kävi meillä. Narttu ei millään meinannut suostua pentujaan hoitamaan, mutta siihenkin lääke löytyi jauhelihakastikkeesta ja niin sujui kaikki ihan ok ;=).
Just noin, ja sitte oli tuo keisarinleikkaus ja siitä nukutuksesta herääminen on yks juttu kanssa. Se ekakertlainen emä ei välttämäti heti ymmärrä mistä ne vauvat siihen on ilmesyneet
ja mitä niile pitäisi tehdä.
ja siinähän se monta kertaa onkin taas sekin juttu, että tietämättömät ne trallallallaaa pälisee ja muka kauhistelee meille kasvattajille hyvinkin luonnollisia asioita.
kommentti!?!!
Viisikymppinen ja kasvattajaksi itseään "tituleeraava"...trallallallaaa
No mitähän asiaan liittyvää asiallista oli tuossa sinun kommentissasi?
sulta pusun?
ja siksi toisekseen se oli kyllä sikralle se vastaus ja ihan taatusti myöskin sen ymmärsi, joten ihan turhaan siinä nyt taas rallattelet omias!!!
No joko taas..no tässä tulee..... muuiiiskis ;))
nyt on elämä mallillaan
sanoo kun ei tiedä kokonaisvaltaisesti tilannetta.
Puolitoista vuotta on paljon koiran iässä,joten jos on ollut nuori narttu niin toinen synnytys voi mennä hyvin.Mutta itse en teettäsi muuten kun jos perimä on todella hyvä ja isä ehdokas hyvä.
Niin tietty riippuu minkä rotunen,jos on jo muutenkin hankalat synnytykset rodussa niin sit en ehkä teettäsi.
synnytysvaikeuksilla?? Meillä viime vuonna Sissi synnytti kakasi pentua itse ja kaksi sectiolle. Section syy liian isot pennut. Eli ei ollut synnytysvaikeuksia, poltot ja kunto aivan hyvät.
Section jälkeen joskus käy niin ettei emo kertakaikkiaan halua hoitaa pentujaan, ei sitten itkemälläkään. Toiset hoksaa mikä on homman nimi ja toiset ei. Seuraava pentue on varmasti jo ihan toista.
Sellaista narttua ei pitäisi käyttää uudelleen jonka synnytys ei yksinkertaisesti käynnisty tai siirry toiseen vaiheeseen. Ne ovat onneksi harvinaisia.
kai rodusta, miten ensisynnyttäjät pentujaan hoitaa. Itselläni kaikki, myös ensisynnyttäjät ovat olleet loistavia emoja.
En olisi huolestunut keisroinnista, mutta kylläkin siitä, ettei narttu halunnut hoitaa pentujaan. Jos olisi omaa rotuani, en missään tapauksessa teettäisi toisia pentuja koiralla, jolla on vaistot kateissa.
Minun tytön rottis aikanaan sai keisarilla yhden pennun, ja kun heräsi nukutuksesta ja näki sen pienen "mönkiän" kieltäytyi tyysti hoitamasta ensin sitä, ja viikko siinä taisteltiin ennenkuin hyväksyi sen, sitte meni kaikki hyvin.
Seuraava pentue (4pentua) syntyi normaalisti, ja tuo oli aivan malli emo, ei minkäänlaista ongelmaa.
Meillä toinen kantanartuista ei todellakaan meinannut suostua pentujaan hoitamaan silloin ekalla kerralla. Ja kuten jo mainitsin, niin se kastike teki tehtävänsä ja emä alkoi ymmärtämään, mitä sen tulisi niille kersoille tehdä. Vaan tuon ekavaikeuden, jos sitä nyt siksi edes voi kutsua, jälkeen ei enää moisia ihmetyksiä ollut.
Ei se ole niksu mitenkään rotukohtaista, vaan ennemminkin narttukohtaista...vähän niinkuin ihmisilläkin; jotkut kärsivät synnytyksen jälkeisestä masennuksesta ja toiset taas eivät...ei se sen kummempaa ole.
rotuni on aika alkukantainen. En tiedä yhtään koiraa rodussani, joka ei olisi pentujaan hoitanut. Jos sellainen eteen sattuisi, poistaisin jalostuksesta. Mielestäni nartulla on oltava vaistot tallella.
Kyllä sitä naisista löytyy niitä, joilla ei lapsia pitäisi olla ollenkaan. Meitä ihmisiä vaan ei kukaan estä lisääntymästä, joten kaiken maailman hörhelöt saa pukata lapsia, jotka sitten kärsii onnettomasta lapsuudesta. Koiranpennut ei sentään kärsi, ainakaan niin paljoa, vaistottomasta emosta.
ehoton ko ei tiiä niit syit lopuks ja jos kerta kaik kuitenki lopuks oli iha hyvi,ni miks sellast poistas.et nii tekis itekkää kuiteskaa
ensisynnyttäjä narttu hoida pentujaan leikkauksen jälkeen ei ole mitenkään tavatonta ja siitä en niinkään olisi huolissani, mutta se miksi leikattiin onkin jo toinen juttu.
Jos oli kyse polttoheikkoudesta en missään nimessä pennuttaisi uudestaan.
Se on erittäin vahvasti periytyvä ominaisuus ja suurella todennäköisyydellä ongelma siirtyy eteenpäin. (ja narttu itse leikataan taas)
Jos joutui leikkuriin muista syistä (iso pentu, asentovirhe yms.) ei ole estettä pennuttaa, jos narttu muuten on jalostukseen käypä.