Logosol tai Timmerjiggen

Hyppyheikki

Onko kenelläkään käytännön kokemuksia kyseisistä moottorisahavetoisista jokapojan sirklausvehkeistä. Ruotsissa ovat kovin yleistyneet ja kehuja kuuluu. Siis saako näillä ihan oikeasti tehtyä lankkua, patikkaa, soiroa ja lautaa helposti ja luotettavasti vai onko pelkkiä utopistisia toiveita kaikki vehkeiden mainonta.

Kyselen siksi, että mökille aika hankalan matkan päähän voisi vaikka jonkun tuollaisen hankkia. Jos sahaaminen on hidasta, niin eläkkeellä riittäneet aikaa :)))

4

11441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on......

      Messuilla katsoin, kun esittelijä tuollaisella tukkia halkaisi,,, kuin pahaa unta se oli.
      Melua, savua sekä käsityötäja ja lopputulos kuin käsivaralta.
      Epäilyttään jäi, montakohan leikkua saha kestää.

      Kun tuostakin laitteesta on maksettava, niin samalla rahalla sahautat puusi oikealla sirkkelillä, tai ostat valmiina.
      Pääset helpommalla, halvemmalla ja laatu on parempi.

    • Tohmo

      Logosol ja Timmerjiggen on toimivia jos sulla on tehokas saha ja oikeanlaiset terälaitteet (halkaisuketju) ja jos ei oo niin laadulla väliä. Tarkkaa työtä et niillä saa ja aika rähveltämistähän se on.
      Ruotsissa ja Norjassa on myyty jo parikymmentä vuotta Lennartsforssin valmistamaa sahalaitosta (www.Lennartsfors.com) jolla saa sitten tosi mittatarkkaa lankkua ja toimivuus ja käyttömukavuus ihan toista luokkaa kuin näillä yksinkertaisemmilla värkeillä. Suomessa sitä muistaakseni myy tänäpäivänä Oy Husqvarna Ab.
      Jos rahasta ei oo kiinni, niin sieltä löytyy sekä moottorisahalla että sähkömoottorilla toimivia laitteita.
      Suomessa on kenttäsirkkeli joka kylässä, sen takia näitä värkkejä ei täällä paljon myydä, Ruotsissa ja Norjassa ei kenttäsirkkeleitä ole niin paljon ja sen takia näille kapistuksille on siellä ihan toisenlainen kysyntä.

    • Kokemusta on

      Sijoita laatuun ei mene hermot. Jonsered vannesahalaitos on käyttökelpoisin. Saanto tukista suurin ja tavara tasalaatuista. Nopea. Laippa/ketju versioista tulee vähän muotopuolista ja paljon puruja.
      Maksaa itsensä vuodessa takaisin.

    • Kimi

      Itselläni ollut timmerjiggen käytössä n. 10v.

      Alle 5hv moottorisahalla ei kannata edes yrittää mitään isompia satseja!
      Maksimi tuotto yhden työpäivän aikana on 90m 2x7 tuuman lautaa 30m 2x4 lankkua. Sisältää myös puden kaadot.
      Yksi tärkeimpia etuja on se että työn voi suorittaa siellä missä puu on kaadettu ja metsästä kannetaan kotiin vain valmista puutavaraa. Hyvällä terällä ja ammattitaidolla saa hyvälaatuista puutavaraa. Haittana on raskas työ ja polttoainekulutus. Mutta jos on mökki esim. saaressa ja tontilla on runsaasti puutavaraa joka pitäis kaataa, niin hankinta on perusteltu.

      Huollellisuus ja tarkkuus sekä ammattitaito palkitsee kyllä tekijäänsä. Hosumisella ja huonoilla apuvälineillä ei saa aikaiseksi kuin kieroa rosoista lautaa. Myös sahatun tavaran kuivattaminen oikeaopisesti takaa laadun.

      Kimi..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      3336
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      240
      1673
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      97
      1523
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1419
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1354
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      160
      1286
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1218
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1039
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      952
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      55
      882
    Aihe