Pystyykö 740 een vaihtamaan etuiskarit seuraavasti:Tunkataan etupää ylös rengas irti. Raidetangon pään pallonivel irti. Sitten yläpää irti konehuoneen puolella olevista pulteista. Jousi kuristetaan kokoon. Ja sitten asetus pitäisi kaiketi kaatua lokasuojasta ulos alapallonnivelen varassa, jolloin iskarikapseli tulee esille mukavasti purkua varten ja eikun uutta iskaria sisään. Ja käykö Volvo 240:n iskarit 740:een näyttäisi aivan identtiseltä rakenteelta. Tallella olisi nimittäin 2 kpl hyviä iskareita vanhasta Volvosta.
Volvo 740 GL -90 B230F Kat ABS jarrut
iskarin vaihtaja
3510
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ota vaan se alapallokin irti ja jarrusylinteri ja sitten koko tolppa ruuvipenkkii ja sitten siinä puristat jousen kasaan. et kolhi autoa ja on mukavampi tehdä muutenki.
anturit on todennäköisesti lujaa kiinni jarrukilvessä(ruostetta ja kaikkea skeidaa),muovisina menevät helposti rikki.Jos meinaat irrottaa koko tolpat ole varovainen.
Kiitokset vaan neuvoista. Näin se todella täytyikin loppujen lopuksi tehdä nimittäin se iskarikapselin iso mutteri ei auennut siinä sivussa asetelmaa retuutellessa. Joten jarrusatula vaan irti, jolloin ei jarruletkuun tarvinnut sen kummemmin puuttua ja se tunnistin holkkikin lähti hyvin ja ehjänä irti. Alapallo oli myös helppo nakki kaksi pulttia vaan auki. Ruuvipenkissä se iso mutteri pyörähti niin helposti auki, että ihmeteltiin vaan miksei ei se siinä paikallaan auennut, vaikka kaksi miestä kaksilla puolenmetrin putkipihdeillä sitä väänsi! Mutta tultiinhan siihen tulokseen, että turha sitä on oikoteitä yrittää vaan tekee heti kuten pitää niin säästyy monelta kirosanalta ja harmilta! Suurin työ oli se jousen puristaminen tavan räikkäavaimella puristimia vääntäen, ilma-avaimilla säästyisi monta vaivaa.