Onko enää olemassa/saatavilla Vammas Magnumia? vm 1991 vuoden mallia etsin, tuttavallani oli sellainen mutta ehti jo hävittää sen pois. Mahtavaakohan nyk. Lännen olla entinen Vammas Magnum?
Vammas Magnum
5
5585
Vastaukset
- Kari W.
on myynnissä moinen...
http://www.hat.fi/index.php?id=114&s=kk&kone=657
Vammaksilla ei mielestäni oli mitään tekemistä Loimaalla Lännen Tractors:in kanssa. Eikös vammakset olleet Vammaskosken tekemiä ja sittemmin M. Lampimäki osti varaosatoiminnan...- Tunaroitsija
Muistaakseni Lännen tehtaat osti Mangnumin lisenssin ja väsäsi joitain Mangnumeja.
- kaukaa viisas
Tunaroitsija kirjoitti:
Muistaakseni Lännen tehtaat osti Mangnumin lisenssin ja väsäsi joitain Mangnumeja.
äläkää hyvät ihimiset sekaantuko momentinmuuntimella varustettuihin käytettyihin kaivureihin paitsi jos rahaa on liikaa.
- "kempula"
lännen tehtailla kasattiin magnumia muistaakseni yht 8 kpl,eli kaikki palikat lyötiin nippuun mitä lännen osti sen kaupan yhteydessä.Niitä ei ilmeisesti ikinä säädetty työpaineiltaan loimaalla kohdalleen,koska meidän magnum mikä ostettiin käytettynä niin siinä paineet heitti häränpyllyä.Sitä oli eräs vammaksen insinööri säätelemässä yhden päivän tuossa taannoin,nyt ihan toimiva laite.
- kuski3
Yli 30000 käyttötunnin kokemuksella Vammas Magnum oli paras traktorikaivuri mitä rahalla sai. Nyt yli 20 vuotta myöhemmin vastaavaa ei ole vielä olemassa. Tehdassäätöinen kone 225 Bar paineilla repi nostosylinterillä korvakkeet pääpuomista ja kaivusylinterillä kaivupuomista. Kaivulaitteen pikakiinnitys on hieman alimitoitettu siis sekä koneesta kääntöpöytään että GJ 300 kiinnike puomista kauhaan. Lisäksi noin 0,9 mm kivi tai teräslastu pystyy pumpun säätimeen jumiutuessaan halvaannuttamaan koko koneen.
Letkuja koneessa on paljon ja niistä muutama on ollut varsin vittumainen vaihtaa. Hallintaventtiilien ja säätötilavuuspumpun yhdistelmä on oikein säädettynä tarkka ja polttoainetalous on kunnossa.
Lännen nykyinen kaivugeometria on kokolailla suora kopio Vammaksen puomista
Muunnintahan Magnumissa ei ole vaan hydrostaattinen voimansiirto hidas/nopea alue.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1723375Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3732161Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii542097- 421988
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321481Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931241- 541203
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul3941091Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1151015- 46889