Särki 570 Cabin moottorivalinta

Moi,

Löytyykö kokemusta Särki 570 Cabin (tasaperäinen versio) moottorin valinnasta?

Tarkoitus olisi asentaa uusi 70 tai 90 heppainen moottori, mutta mietityttää riittääkä tuo 70. Vene-lehti ilmoitti aikoinaan veneen moottorin tehoalueeksi 50-90. Suosituksena mainittiin 60hv (2 henk, 28 solmua).

Jaksaakohan tuo 70 heppainen tarvittaessa kuljettaa 4-5 henkilöä, tuohon 28 solmun pintaan. Suurin osa ajosta 2 henkilön kuormalla. Mitäköhän eroa tuo 20 hv tuo?
3989
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Itselläni on kyseisessä veneessä 2-t Mercury 135, toki hieman pienemmälläkin tulisi toimeen. Vauhtia tuolla yhdistelmällä saakin sitten jo reilusti yli 40 solmua. Liu'ussa tuo vene pysyy vasta n.22 solmun nopeudessa, eli kynnys on melko korkealla. Virallinen suositus on tosiaan max.90hv, ja sitä kyllä suosittelen jos puntaroit vaihtoehtoja 70-90hp:n välillä. Silloin täydellä tankilla ja useammalla henkilöllä ei ole ongelmia.

Äänestä

Meillä kyseisessä veneessä 120hv ja ollaan siirtymässä 90hv lähinnä pienemmän kulutuksen toivossa. Entisellä omistajalla oli 70hv ja kuulemma oli kuormalla oli kuulemma hankaluuksia plaaniin nousun kanssa. Ilmeisesti pienellä kuormalla kuitenkin toimii 70hv?

Äänestä

Olen aikoinaan myynyt noito ko. veneitä.
60hv kannattaa unohtaa. 70hv 2-t moottorilla pärjäsi, mikäli vene oli tyhjä. 90hv oli minimin tuntuinen lomavarusteiselle kahden henkilön käytössä. Itse ajoin paljon 110 hv koneisella veneellä, jolloin moottori painoi saman kuin 90hv ja paketti oli mielestäni parhaimmillaan. Isompiakin koneita kokeiltiin, mutta moottorit painoivat jo niin paljon, että liukukynnys kohosi turhan ylös. Vene sieti kyllä 150hv:n koneenkin, mutta niille nopeuksille löytyy parempiakin runkoja.

Vene itsessään kesti ja toimi hyvin. Karuhan se on, mutta ajoltaan ihan kelpo, eikä parkissa turhan kiikkerä, satakiloinen äijä kulkee parrasta pitkin ongelmitta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ktv69 kirjoitti:

Moi,

Löytyykö kokemusta Särki 570 Cabin (tasaperäinen versio) moottorin valinnasta?

Tarkoitus olisi asentaa uusi 70 tai 90 heppainen moottori, mutta mietityttää riittääkä tuo 70. Vene-lehti ilmoitti aikoinaan veneen moottorin tehoalueeksi 50-90. Suosituksena mainittiin 60hv (2 henk, 28 solmua).

Jaksaakohan tuo 70 heppainen tarvittaessa kuljettaa 4-5 henkilöä, tuohon 28 solmun pintaan. Suurin osa ajosta 2 henkilön kuormalla. Mitäköhän eroa tuo 20 hv tuo?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu