Avaimet oikesti käteen -talo

Moi,
Älkää ärsyyntykö, mutta jos haluan jämerä taloni täysin valmiiksi tehtynä keskustelemalla vain jämerä edustaja/arkkitehdin kanssa... niin
A. onko edes mahdollista
B. onhan se kallista,tiedän
C. älä moralisoi muutenkaan tätä vaihtoehtoa
108625
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

aika keskeneräisessä joutuu asumaan. Mutta Lujatalo se vaan jatkaa markkinointiaan avaimet käteen taloilla :)

Äänestä
  • puhutaan lämpövalmiista, joka on tietenkin eriasia.

    Alk. per. kysyjälle. Kyllä se lieneen Jämerän kanssa mahdollinen kuvio. Ainakin pari vuotta sitten olisin saanut.

    Mutta vastineeksi hinta on sitten helposti tavan omaisessa talossa 100-150k€ korkeampi kuin osaurakoina toteutettu. Ei ne urakoitsijat sinun asumisesi vuoksi halua riskejä ottaa.

    Äänestä

  • minun prosyyrissä kirjoitti:

    puhutaan lämpövalmiista, joka on tietenkin eriasia.

    Alk. per. kysyjälle. Kyllä se lieneen Jämerän kanssa mahdollinen kuvio. Ainakin pari vuotta sitten olisin saanut.

    Mutta vastineeksi hinta on sitten helposti tavan omaisessa talossa 100-150k€ korkeampi kuin osaurakoina toteutettu. Ei ne urakoitsijat sinun asumisesi vuoksi halua riskejä ottaa.

    mainostaan avaimet käteen taloista. Mielenkiitoista .... millä mahdatkaan tuollaisen eron aikaiseksi saada osaurakoiden eduksi. Taitaa perustua taas kerran niihin mutuihin, eikä todelliseen tietoon.

    Äänestä

vannon ettet saa sitä mistään. niin paljon siporex-talossakin työvaiheita ja apuhommia joiden tekijäksi ei yksinkertaisesti löydy ketään.

Äänestä
  • Mitähän ne työvaiheet siporex-talossa on joihin ei löydy ketään tekijäksi?

    Johtojen roilotusta? Sisäseinien tasoitusta? Perustusten tekemistä? Käyttövesijohtojen tekijää? vai sähkömiestä?

    Äänestä

Kun pyydät tarjouksen pientaloihin erikoistuneelta rakennusyritykseltä, sinulle jää vaan maksajan ja tyytyväisen työntarkastajan rooli . Ja tämä kaikki on totta . Mutta Jämerä kauppiaalta et saa kun "kivet" (kaasubetonipalikat) tontille sekä virolaisen runkoporukan .

Äänestä

En ärsyynny, vaan vastaan kysymyksiin asiallisesti.
A. Et saa edes ensimmäistä harkkoa perustusten päälle vain keskustelemalla asianosaisten kanssa, saati koko taloa.
B. Keskustelut eivät ole yleensä kovin kalliita, aivan pintapuoliset ja alustavat jopa ilmaisia.
C. En moralisoi, totean vain ,että vaihtoehto on erittäin halpa, ellei jopa ilmainen.

Äänestä

A. On mahdollista, asiasta pitää kuitenkin keskustella todennäköisesti jonkun muun instansin kuin Jämerä edustajan kanssa.

B. Kalleus on suhteellista. Pystyt itse vaikuttamaan hintaan talon koolla ja suunnitteluratkaisuilla. Itse rakennusprojektin pyörittäjälle ja rakentajille luonnollisesti pitää maksaa palkat, joten tästä tulee lisäkuluja materiaalikulujen päälle.

C. En moralisoi. Tämä on hyvä vaihtoehto jos et itse keskiä hoitamaan kotiprojektiasi.

Äänestä

Tänään kävin asuntomessuilla ja projektinjohtofirma www.gsp.fi lanseerasi siellä uuden GSP-Home -konseptinsa. Firman palveluksia on käyttänyt mm. Salonoja, Sarasvuo, Häkkinen jne.

Firman edustajan kanssa keskustellessani hän totesi, että heidän asiakkaitaan eivät ole ne, jotka ensimmäisenä kysyvät hintaa. Toisaalta kuitenkin hän korosti sitä, että he kilpailuttavat toimitttajat tiukasti. Epäselväksi minulle jäi, miksi kilpailuttaa, jos laatu on ensisijainen tavoite ja hinta toissijainen. Rakennusalan laatuongelmien yhtenä syynähän pidetään juuri liiallista kilpailuttamista.

Esittelytalo oli kieltämättä ehkä parhaiten viimeistelty kaikista messutaloista. Mutta tässäkin vaikutelma perustuu vain pintamateriaaleihin. Talotekniikan ja rakennustekiinkan laadusta tyyliin www.pientalonlaatu.fi ei ollut mitään puhetta.

Äänestä
  • Odotappas vaan kaveri, kun Nokia tuo kotimarkkinoille oman GPRS-konseptinsa; taitaa siinä rytäkässä sarasvuotkin joutua haeskelemaan sisäistä sankariaan uudemman kerran, ja eiköhän silloin kysellä varovaisesti hintaakin hattu kourassa. Kyllä nämä kaikki uudet konseptit nyt jyrää meitin ihan noinniinku 6-0 vähintäänkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


laiska (ja velkainen) kirjoitti:

Moi,
Älkää ärsyyntykö, mutta jos haluan jämerä taloni täysin valmiiksi tehtynä keskustelemalla vain jämerä edustaja/arkkitehdin kanssa... niin
A. onko edes mahdollista
B. onhan se kallista,tiedän
C. älä moralisoi muutenkaan tätä vaihtoehtoa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu