todella

kyllästynyt

mulla on pustuloosi(kirjoitinko oikein)eli ppp.olen kyllästynyt kun koko ajan on jalka rakkuloilla,kipeänä että pitää nilkuttaa,kutinaa ym...kortisoni ei tehoa.miten te joilla tämä on olette hoitaneet.auttaako aloe vera?vois hankkia aloe vera kasvin.kertokaa vinkkejä,olen todella kyllästynyt tähän!!!

10

6405

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jokke***

      Täällä oli ihan sama juttu, kortisooneista eikä d-vitamiinijohdannaisista koivuvaseliinista ja aloe verasta ei ollut juurikaan apua.Minulla pysyy kurissa PPP Psorasol nimisellä
      rasvahappovalmisteella. Tosin ei kyllä ainakaan vielä näin puolen vuoden jälkeen ole kokonaan hävinnyt mutta eipä iho ainakaan hilseile eikä halkeile rakkuloista puhumattakaan. Eroon ei tunnu kokonaan pääsevän mutta eipä enää tarvitse ainakaan tulehtuneista halkeamista ja rakkuloista kärsiä. Kokeilun arvoinen tuote ja tosi riittoisa. 50 ml pullolla pärjään 2 kuukautta ja maksaa vajaat 13 euroa enkä ole tarvinnut kosteuttavia. Psorasol kosteuttaa tosi hyvin kun se ei sisällä muuta kuin pitkäketjuisia rasvahappoja ja E-vitamiinia. Ainakin paremmin tehoaa minuun kuin lääkärin kortisonit!

      • janne681

        Psorasolin myynti on loppunut Suomessa,valitettavasti...


    • Notte

      Minä paranin parissa kuukaudessa pustuloosista ruvettuani käyttämään voimakasta biotiinia ja muita vahvoja b-vitamiineja.Ei mitään täkäläistä apteekkikamaa vaan netistä tilattua tunnetun valmistajan tuotetta.Lisäksi Psorasolia , aluksi pari kertaa päivässä,nyt enää joskus jos ihossa näkyy pientä hilseilyä.
      Ei minullakaan mitkään lääkärin määräämät lääkkeet auttaneet ja tilanne oli kertakaikkiaan masentava kun sairauteen liittyi vielä kovat nivelsäryt.Tunnen itseni täysin terveeksi enkä paljon viitsi mietiskellä sitä mahdollisuutta,että tauti mahdollisesti voi puhjeta milloin tahansa uudelleen.Tämähän on muutenkin sellainen "päivä kerrallaan" sairaus.Kauhea kokemus koko ppp ihan sekä henkisesti että fyysisesti.Minäkin jouduin luopumaan mm rakkaista liikuntaharrastuksista ja opettelemaan vasenkätiseksi.Kaikkien kielitaitoisten kannattaa tutkiskella noita ulkolaisia nettisivuja aiheesta,varsinkin keskustelupalstoja.Meininki niissä on hieman erilaista kuin Psoriasisliiton paltoilla.

      • mökkylä

        Hei! Mulla on kanssa pustuloosi ollut jo monta vuotta. Välillä oli jo kokonaan pois, hävis ihan itsekseen, mutta nyt puoli vuotta on ollut taas yhtä h....tiä. Molemmissa jaloissa on pahana ja molemmissa kämmenissä myös. Olen nyt lopettanut tupakoinnin kokonaan, se on vähentynyt kevään aikana koko ajan. En tiedä onko siitä apua, ehkä se lievittää vähän oireita. Kamalinta tässä on se kun ei tahdo aamuisin löytää kenkiä jalkoihinsa (ei saa jalkaan kun on niin kipeänä)että pääsis töihin. Kävin nyt apteekista tuota Psorasolia hakemassa. Ostitko tuon biotiinin apteekista.
        Välillä yrittää epätoivo iskeä ja masennus, mutta sitkeä mä olen ollut. Paistaako se päivä tähänkin risukasaan.


    • Sukralfaatti*

      mahtaisi toimia sukralfaattivoide? BM-voidetta myydään apteekissa ja sitä voi saada halvemmalla jos pyytää että tekevät oman sekoituksen sukralfaattia ja perusvoidetta. Sukralfaattiahan sisältää mahahaavalääkkeet. Joten luulisi sen parantavan tuollaista PPP:täkin. Kannattaa ainakin kokeilla kun se vahvistaa ihoa päinvastoin kuin kortisoni ohentaa.

      • Jokke***

        käytettävä lääkeaine? Sukralfaatti vaatii aktivoituakseen happaman ympäristön joten Onko tietoo miten sen saa aktivoitumaan iholla? Miten se vaikuttaa esim. antibioottihoitoon( tetrasykliinit tulehtuneisiin haavoihin) koska sisäisesti otetulla sukralfaatilla (esim alsucral) on antibioottien vaikutusta heikentävä vaikutus? Onko sinulla kokemusta ko aineen käytöstä PPP:n hoidossa ja millaisin tuloksin?


      • Lily_
        Jokke*** kirjoitti:

        käytettävä lääkeaine? Sukralfaatti vaatii aktivoituakseen happaman ympäristön joten Onko tietoo miten sen saa aktivoitumaan iholla? Miten se vaikuttaa esim. antibioottihoitoon( tetrasykliinit tulehtuneisiin haavoihin) koska sisäisesti otetulla sukralfaatilla (esim alsucral) on antibioottien vaikutusta heikentävä vaikutus? Onko sinulla kokemusta ko aineen käytöstä PPP:n hoidossa ja millaisin tuloksin?

        on psori ja siihen on ollut parantava vaikutus tällä sukralfaattivoiteella. En osaa sanoa mikä vaikutus mahtaa olla PPP:hen. Kokeilemallahan sen tietäisi. Tuskin sama vaikutus voiteella kuin sisäisesti otetulla mahahaavalääkkeellä, eli ei varmaankaan häiritse lääkehoitoja. Mutta ainahan voi kysyä apteekista, koska tämä voide on apteekkitavaraa.

        http://www.mediwell.fi/mediwell_broker_oy_tuotteet/


    • PALMOPLANTAARI PUSTULOOSI

      Solusuoloista numero 11 eli silicea auttaa ainakin minulla samaiseen vaivaan, vaikkei kortisoneista ja rasvoista ole apua löytynyt.Löytyy luontaishoitajan hyllystä.

    • zipzoc

      HEI.Minun ppp tautia helpottaa huomattavasti voidesukka ZIPZOC laitan sekä jalkaan että käsiin.Minulla ollut ppp puoli vuotta ja koko ajan pahenee. Lisäksi kylvetän joka toinen ilta suola vedessä ja joka toinen ilta kaliumpermanganaatti liuoksessa, sitten jotain rasvaa paljon ja voidesukka päälle. Lääkäri kirjoitti reseptin sukkaan. Saa myös ilman reseptiä, mutta maksaa n. 30,00euroa 5 kpl. Tsemppiä!!!

    • janne681

      Mun mielestä noi voidesukat ei oo kuin rahan tuhlausta!Mulla läht ekalla kerralla neotigason-pillereillä,nyt ei nekään enää auta.Huomenna ostan Psorasolia!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      112
      4727
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      183
      4469
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      114
      1895
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1691
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1462
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      6
      1179
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      367
      1172
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      73
      1087
    9. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      72
      1039
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      978
    Aihe