Ostin muutaman säkin hevosen turvelantaa. Voiko sen levittää jo syksyllä vapaaseen puutarhamaahan?
Voiko sen pitää talven yli omassa mustamuovisäkeissä?
Voiko sitä keväällä levittää perennoille maanpintaan vai pitääkö se sekoittaa multaan?
Toivottavasti joku valaisee aloittelijaa yo. kysymyksissä!
Hevosen
3
1233
Vastaukset
- typpipitoinen
Mielestäni lantaa pitäisi levittää aina keväällä tai alkukesästä eteenkin jos tulee lannoitteena kasvien päälle. Lannassa oleva typpi aiheuttaa syksyllä että kasveille tulee sysäys ruveta kasvamaan, mikä ei ole syksyllä oikea sanoma. Kaipahan lanta säilyy säkissä (kannattaa laittaa pieniä reikiä ilmanvaihdon takia) tai sitten ne voi käyttää kompostissa sekoittaa syksyn lehtien kanssa ja sitten levittää komposti keväällä.
- Mattiv
Syksy on paras aika sotkea turvelanta maahan. Maan pieneliöt ehtivät ennen maan jäätymistä hajottamaan lantaturvetta kasveille paremmin sopivaan muotoon.
Monivuotisille kasveille turvelanta on parasta levittää syksyllä maan pinnalle vasta kasvun lopettua. Liian aikaisin syksyllä levitetty typpi viivästyttää kasveja varautumaan talveen, ja seurauksena voi olla talvivauriot. Monivuotisten kasvien kohdalla turvelannan siirtäminen maan sisään jää lierojen tehtäväksi.
Lantaturve säilyy muovisäkissä talven yli. Vielä parempaa siitä saa kompostoimalla. - Raimo
Onko hevosen lanta palanutta? Jos ei oo, niin otapa huomioon mahdollinen hevosten saama antibiottihoito. Siinä noita hoitoaineita siirtyy lantaan ja sen kautta viljelemiisi kasveihin. Etenkin vihanneskasveissa niiden syöjä saa antibiotteja itseensä eikä mahdollisessa antibiottihoidossa tuo aine enää vaikutakaan toivotulla tavalla. Maa, johon on laitettu palamatonta hevosenlantaa, ei saisi käyttää kasvimaana viiteen vuoteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1212642Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J691094Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2101054- 39982
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38931- 47894
- 36876
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke123853- 4829
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35812