kaiteen poistaminen?

Tuleeko mitään ongelmia kun poistin itse parvekkeen etuseinäelementin? Ihan käsipeleillä, eli timanttilaikalla sahasin ja hiltilla naputtelin. Tarkoitus on tasoitella ja maalata irrotusjäljet kun kerkeän.

Asun ykköskerroksessa n. metrin korkeudella maasta ja näinollen kaide oli turha. Aion laajentaa parveketta tekemällä kestopuusta terassikannen. Siihen tulee portaat päähän, ettei tarvitse kulkea rappukäytävän kautta pitempää reittiä.

Onko taloyhtiöllä jotain sanansijaa? Olen ollut asunnossa vuokralaisena jo kauan.
5651
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

säännöllisesti niin pitkäaikaisella vuokralaisella on omistajan oikeudet kyseisiin hommiin. Kata se terassi ja laita lasit ja lämmitys, saat lisähuoneen.

Äänestä
  • niin voit vielä tienata terassillasi.

    Äänestä

Ideasi on toki hyvä. Itse ihmettelen, ettei vanhoille kerrostaloille tehdä tuota jo taloyhtiön puolesta. Nykyään onneksi jo rakennetaan suoraan pihat, kun eka kerros on maantasalla.

Äänestä
  • Pieni varoituksen sana niille jotka aikovat tehdä saman kuin allekirjoittanut: Parvekkeen sivuseinäelementit ovat näemmä vähän liikkuneet kun pudotin tuon jäykistävän etuseinän pois. Mistä helvetistä tuon olisi voinut arvata??? Eipähän kukaan varoittanut vaikka näkivät selvästi kun vedin roikkaa parkkipaikan tolpasta partsille. Löin elementin tilalle nyt patikan poikittain kun yksi vanhempi lopputyötä vaille valmis metsäteknikko sitä suositteli että pysyy koko parveketorni ylhäällä ja naapurit tyytyväisinä. Lisäksi yläpartsin lattialaatta kallistui mitättömän vähän, mutta onnekkaasti eteenpäin. Valuupahan sadevedet paremmin pois, eikä ne juuri parveketta käytä kun ei edes tupakki maistu. Palaan asiaan kun tulevat lomilta ja siihen mennessä puuterassin koolaus on jo lähes valmis, joten tuskin kehtaavat kovin pienistä... Kutsun vaikka grillijuhliin. Pidän perinteiset porsasjuhlat jossa kotiviiniä piisaa niin paljon kuin itse kukin jaksaa juoda. Meinaan, että hommat luistaa paremmin kun remonttimiehessä on vähän tiplomaatin vikaa!

    Äänestä

  • tekevä. kirjoitti:

    Pieni varoituksen sana niille jotka aikovat tehdä saman kuin allekirjoittanut: Parvekkeen sivuseinäelementit ovat näemmä vähän liikkuneet kun pudotin tuon jäykistävän etuseinän pois. Mistä helvetistä tuon olisi voinut arvata??? Eipähän kukaan varoittanut vaikka näkivät selvästi kun vedin roikkaa parkkipaikan tolpasta partsille. Löin elementin tilalle nyt patikan poikittain kun yksi vanhempi lopputyötä vaille valmis metsäteknikko sitä suositteli että pysyy koko parveketorni ylhäällä ja naapurit tyytyväisinä. Lisäksi yläpartsin lattialaatta kallistui mitättömän vähän, mutta onnekkaasti eteenpäin. Valuupahan sadevedet paremmin pois, eikä ne juuri parveketta käytä kun ei edes tupakki maistu. Palaan asiaan kun tulevat lomilta ja siihen mennessä puuterassin koolaus on jo lähes valmis, joten tuskin kehtaavat kovin pienistä... Kutsun vaikka grillijuhliin. Pidän perinteiset porsasjuhlat jossa kotiviiniä piisaa niin paljon kuin itse kukin jaksaa juoda. Meinaan, että hommat luistaa paremmin kun remonttimiehessä on vähän tiplomaatin vikaa!

    Olipa hauskaa...
    Laittoi oikein hyvälle tuulelle tämän lukijan..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tekevä. kirjoitti:

Tuleeko mitään ongelmia kun poistin itse parvekkeen etuseinäelementin? Ihan käsipeleillä, eli timanttilaikalla sahasin ja hiltilla naputtelin. Tarkoitus on tasoitella ja maalata irrotusjäljet kun kerkeän.

Asun ykköskerroksessa n. metrin korkeudella maasta ja näinollen kaide oli turha. Aion laajentaa parveketta tekemällä kestopuusta terassikannen. Siihen tulee portaat päähän, ettei tarvitse kulkea rappukäytävän kautta pitempää reittiä.

Onko taloyhtiöllä jotain sanansijaa? Olen ollut asunnossa vuokralaisena jo kauan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu