S/Y LINDA

Loistava Bavaria lähti maailmanympäripurjehdukselle ja perusti lokikirjan, mutta nyt on yli kuukauden tauko?
Petitkö lukijasi, loppuiko rahat, tai ystävyys?
82528
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Linda ei ole myöskään mukana Sail Indonesia-Sail Asia Rallyssa, mutta heidän reittisuunnitelmansahan olikin Australiasta Intian Valtameren poikki Adeninlahdelle. Sen sijaan pallon ympäri kiertävä s/y Necesse on mukana tuossa rallyssa, mutta Necessenkin viimeiset päivitykset ovat Darwinista. s/y Satu III:n päivitykset loppuivat yli 1,5 vuotta sitten.

Äänestä
  • Taisi olla Satu III jo Kotkan meripivillä valtameripursien laiturissa.

    Äänestä

  • p.p. kirjoitti:

    Taisi olla Satu III jo Kotkan meripivillä valtameripursien laiturissa.

    S ja III oli oikein, mutta nimi oli Suvisussu III.

    Äänestä

  • Necesse on päässyt Indonesiaan Floresin saarelle, josta matka jatkuu Komodon saaren kautta Balille. Loppuvuoden aikana matka jatkuu Singaporeen ja Thaimaahan, jossa ilmeisesti muodostetaan saattue Intian Valtameren ylitykseen ja Punaiselle Merelle purjehtimiseen.

    http://worldatlas.com/webimage/countrys/asia/idlarge.htm

    Äänestä

En nyt tiedä millainen sinun aikakäsityksesi on, mutta viimeisin s/y Lindan matkapäiväkirjamerkintä on päivätty perjantailta 4.8. - mielestäni siitä ei ole kuitenkaan vielä yli kuukautta...

Äänestä

Meri on iso, vene etenee lähellä runkonopeuttaan. Laske siitä, millaisia taukoja voi tulla, jos joutuu lähettämään jutut maista?
Muitakin syitä voi tietenkin olla. Minusta Lindalta on tullut varsin hyvin tietoa koko matkan ajalta.

Äänestä
  • Olet oikeassa. Oli vain viiden viikon tauko Polyneesissa, ei merellä 5.7 jälkeen. Ja nyt taas ollaan ajantasalla.

    Äänestä

  • p.p. kirjoitti:

    Olet oikeassa. Oli vain viiden viikon tauko Polyneesissa, ei merellä 5.7 jälkeen. Ja nyt taas ollaan ajantasalla.

    Meilä on vain yksi vene seurattavana. Merivuokko ja Kristiina lähetti tekstit viikottain, mutta Linda vain silloin tällöin.
    Vaan omapahan on asiansa vaikkei lähetä ollenkaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


p.p. kirjoitti:

Loistava Bavaria lähti maailmanympäripurjehdukselle ja perusti lokikirjan, mutta nyt on yli kuukauden tauko?
Petitkö lukijasi, loppuiko rahat, tai ystävyys?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu