Täällä vaaditaan raiskaajille elinkautista. Vaatimus on outo sillä eihän tapostakaan saa kuin 8-12 vuotta ja tappo on sentään rikoksena huomattavasti törkeämpi.
Väite että raiskaus on jotenkin erityisen törkeä rikos on kestämätön. Siinä naisiin kohdistetut rikokset tehdään jotenkin erityisen ihmeelliseksi mutta miehin kohdistuneita rikoksia samalla vähätellään.
Törkeä pahoinpitely jonka seurauksena saa pysyvän ruumiinvamman, esim joutuu pyörätuoliin tai sokeutuu on takuulla raskaampaa uhrille kuin raiskaus. Silti tuomio on 2-3 vuotta vankeutta!
Tapon yrityksestä saa 3-4 vuotta joten raiskautuomiot ovat aivan linjassa. Vai tahdotaanko sellainen laki että naisiin kohdistuvat rikokset tuomitaan ankarammin kuin miehille tehdyt?
Raiskaustuomioista ja muista
13
911
Vastaukset
- raiskauksesta
on aivan kohtuullinen tuomio! Jos mukana on törkeää pahoinpitelyä tai hengenvaarallisten vammojen aiheuttaminen niin tuomiota voidaan sitten pidentää törkeyden mukaan!
- rimpula
mielestäni raiskauksista ja tapoista pitäisi kaikista olla tuomio sama,elinkautinen.sen minkä ihminen kerran tekee,tekee myös toiste.tunnen itse kaksi elävää esimerkkiä.
- Järki hoi älä jätä
rimpula kirjoitti:
mielestäni raiskauksista ja tapoista pitäisi kaikista olla tuomio sama,elinkautinen.sen minkä ihminen kerran tekee,tekee myös toiste.tunnen itse kaksi elävää esimerkkiä.
Siis murhasta, taposta ja raiskauksesta sama rangaistus, elinkautinen?! Silloinhan raiskaajat tappaisivat uhrinsa, tuomio olisi kiinni jäädessä sama mutta saisi ainakin todistajan eliminoitua.
Järki hoi älä jätä kirjoitti:
Siis murhasta, taposta ja raiskauksesta sama rangaistus, elinkautinen?! Silloinhan raiskaajat tappaisivat uhrinsa, tuomio olisi kiinni jäädessä sama mutta saisi ainakin todistajan eliminoitua.
Kiinnijäämisriski moninkertaistuisi jos uhrin tappaisi. Lisäksi menisi mahdollisuus väittää, että uhri suostui tms. Henkirikoksista n. 90 % johtaa tuomioon. Raiskauksista ehkä n. 1 %.
- Turha kitistä
nykyään pari vuotta raiskauksesta tuleekin. Siis törkeän raiskauksen minimi on kaksi vuotta.
- kaikki tee toitamiseen.
rimpula kirjoitti:
mielestäni raiskauksista ja tapoista pitäisi kaikista olla tuomio sama,elinkautinen.sen minkä ihminen kerran tekee,tekee myös toiste.tunnen itse kaksi elävää esimerkkiä.
Tappaa voi kuka tahansa, vahingossakin, puolustaakseen itseään jne..
Aina ei välttämättä ole tarkoitus tappaa, mutta näin voi kuitenkin käydä.
Itse taposta tuomitun vaimo, yhdessä kohta 9-vuotta, ikinä en vaihtaisi pois. Isänä aivan mahtava 3-vuotiaalle pojallemme.
- vähenevät......
Suomeen tarvitaan ja on tarvetta halpahinatisille bordelleille/ilotaloille raiskaustapausten lukumäärien vähentämiseksi. Hyvin valvottu bordekkitoiminta ei vaaranna kenekään terveyttä ja se tuo myös verotuloja yhteiskunnan eri kirstuihin, sekä luo monia työtilaisuusksia. Tätä jos mitä valtiovarainministeriön kannattaa ryhtyä heti tukemaan valtion verovaroista, jotta homma saadaan pian toimimaan! Sekxsityöläisten liitto voi antaa lisää tukea hankeelle.
- Aququa
minkä tutkimuksen mukaan bordellien laillistaminen vähentäisi raiskauksia? Ainahan suomessa on pillua saanut rahalla.
- olisivat sitten eunukkeja
tai voisivat ruveta veisaileen kirkkokuorossa,
Raiskaus on henkisesti naiselle, hirveä, se
on sielun ja omantahdon tappaminen.
Mikä muu olisi oikeampi tuomio, siis kuolema,
toisen sielun taposta, tai pallitpois ja kirkkokuoroon.
Henkilöt jotka ovat raiskanneet ikuisesti valvonnan alaiseksi.- pahoinpitelyyn
Törkeän pahoinpitelyn ja tapon ero on monasti hiuksenhieno. Tällä viikolla mies tuomittiin törkeästä pahoinpitelystä, viilsi veitsellä kurkkuun.
Turha liioitella raiskauksen törkeyttä, kyllä tapon yritys, tappo ja murha ovat törkeämpiä tekoja. Siksi niistä saa pitemmän tuomionkin ja hyvä niin. - toivoo..
Syyttää aviomiestä raiskauksesta. Saisi kätevästi pois tieltä ja itse voisi tuhlata omaisuuden.
Suurin osa raiskaussyytöksistä on täysin perättömiä, niistä pitäisi antaa paljon isompi rangaistus.
- naisille malliksi, miten vo...
Näin ala-arvoista keskustelua kun raiskauksesta
jutellaan sympatiat Sanna Sillanpäälle, naisena'
naiselle.- että..
miehet ajattelevat jalkovälillä, mutta naisilla siellä tuntuu olevn sielu ja koko henkisen elämän keskus. Ilmankos nuo jutut haisee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1216040- 292120
- 1771952
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101133Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.661114- 73997
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä24997Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,24902Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty42897Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12765