tunturi tiger aqua

jkjk

mulla on tunturi tiger aqua ja tietääkö kukaan missä on vika kun mopo ei käynnisty. Olen vaihtanut uuden tulpan eikä käynnisty vieläkään.....voisiko vika olla männässä? kertokaa jos tietoo.

7

1507

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • derbikuski

      se vika voi olla siinä että se ei saa bensaa siis putsaa kaasari ja kaikki bensaletkut et niist varmasti tulee bensaa ja se vika ei oo siin männäs paitti jos sun mopos kone on iha väljääntyny.

    • kattoo et tuleeko kipinä.
      ei se auta vaikka ois uus tulppa jos virtavehkeissä on vikaa.

      • Taikeri kuski 89

        hhmm jos oot pessy pyöräs tai ollu vesisateessa niin mangeettoon on päässy vettä...kannattaa ottaa mangeeton koppa pois ja pistää mopo aurinkoon päin et paistaa mangeettoo tai sit pistää hologeeni valasimen sitä kohti..olekko tulpan katsonut jo`?


    • mul on tunturi tiger

      öö oisko akku tai puola paskana ??

      • festgjuh

        Akun kunto ei pitäisi vaikuttaa käynnistykseen. Mun derbi käynnistyy ainakin ilman akkua. Aloittaja: katso saako mopo bensaa. Virtaako se kaasariin ja sieltä sylinteriin. Jos polkiessa tulppa on märkä niin bensaa saa. Jos tulppa antaa kirkkaan sinertävän kipinän niin vika on luultavasti männässä.


      • GG
        festgjuh kirjoitti:

        Akun kunto ei pitäisi vaikuttaa käynnistykseen. Mun derbi käynnistyy ainakin ilman akkua. Aloittaja: katso saako mopo bensaa. Virtaako se kaasariin ja sieltä sylinteriin. Jos polkiessa tulppa on märkä niin bensaa saa. Jos tulppa antaa kirkkaan sinertävän kipinän niin vika on luultavasti männässä.

        Tiger Aquassa ei ole akkua. Kannattaa ensiksi katsoa tuleeko kipinä tulpalle, jos ei tule kannattaa vikaa lähteä hakemaan magneetolta/ cdipuolalta tankinalta. Kumpiakin näistä on hajoillut.


    • Anonyymi

      minulla on tunturi tiger jossa on dellortonin kaasutin nii miskei se ryypy pysy päälä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      72
      3073
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      55
      2735
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2345
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      79
      2188
    5. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      2006
    6. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      57
      1949
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1586
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      17
      1547
    9. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1390
    10. Mitä nämä palautteet palstalla ovat?

      Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?
      Ikävä
      30
      1361
    Aihe