Tällä palstalla liikkuu vaikka minkänäköistä huuhaa juttua kiinantuonneista. Onhan se totta, ettei 700 euron sijoituksella saa esim. Peugeotin laatua. Mutta omasta kokemuksesta täytyy sanoa, että ihan hyvin nuo pelittää ja monet viat tuntuvat olevan yksilökohtaisia. Itselläni jo toinen Fude menossa ja ainoa vika on ollut n.1500 km:n kohdalla variaattorivika. Takuu korvasi! Edellisessä Fudessa taas ei ollut pienintäkään ongelmaa. Vaihdoin vain uuteen kun eivät paljoa maksa ja uudessa on takuu. Tämä Fude-merkkinen (siis on Myllymäen maahantuoma) on näistä varmastikkin paras ja takuu pelaa loistavasti! Huoltoketju on laaja ja pelaa hyvin. Taas nämä ns. Cittarin myymät vehkeet ovat taas eri tehtaan tekemiä kopioita, joiden laatu on huomattavasti huonompi. Ja mopo on aina mopo. Ei niitä olekkaan tarkoitettu viritettäväksi. Varmasti vakiomopo kestää 15-17 vuotiaalla niin kauan kuin mopoa tarvitsee(ennen ajokorttia siis). Oli merkki sitten mikä hyvänsä.
Terv. 32vuotias töihin mopoileva :)
Terv. 32vuotias töihin mopoileva :)
Vastaukset 11
Vanhimmat
.. mainostaa täällä noita romuja!
Terve!
ostin kans tuollaisen kolaroidun kiinalaisen ja jos hyvin menee niin päristelen skootterilla ensikesänä. Minun mielestä ei enään aikuisena tarvitse huippu mopoa, kun on autot ja asunnot kyllä kiinalaisilla pärjää.
mikä ero näillä on keskenään näillä kiinalaisilla? mikä niistä on paras merkkinä... tuntuu omituiselta joku Baotian retzi-merkki...millanen se on jos vertaa vaikka fudeen
Ihan asiaa, että kyllä noilla kiinaskoottereilla pärjää oikein hyvin.
Itselläni on Cittarin Zoner, joka omasta mielestäni on kaikista näkemistäni kiinalaisista "laadukkaimman oloinen"; ainakin ulkoisesti. Kun katselee esimerkiksi vähän tarkemmin mm. muoviosia, kahvoja kytkimiä, mittaristoa jne ne ovat kaikki hyvin siistejä, mitä ei todellakaan voi sanoa kaikista muista kiinalaisista.
Nyt on kahdessa kesässä tullut mittariin 6400 km eikä mitään muuta vikaa ole tullut kuin, että nopeusmittarin vaijeri meni noin 1200 km:n kohdalla poikki. Uusi vaijeri on kestänyt.
Huollon toimivuudesta en tiedä, koska teen huollot itse. Tosin muuta en ole tehnyt kuin vaihdoin heti uutena tulpan länsimaiseen ja sitten olen vaihtanut koneen ja perän öljyt, pudistanut ilmansuodattimen ja tarkistanut venttiilien välykset muutamia kertoja. Lisäksi noin 5000 km:n kohdalla vaihdoin "varmuuden vuoksi" variaattorin hihnan uuteen.
Eli omasta kokemuksestani voin todeta Zonerin laadun olevan vähintäänkin kohdallaan. En aio vaihtaa uuteen, koska tarvetta siihen ei ole: tällä pärjää vielä vuosia!
Terv. 42vuotias sunnuntaiajelija :)
PS: Ei Zoner ole Fuden kopio vaan ne ovat molemmat kopioita Kymco Filly:sta...
Moro, eli itellä samanlainen cittarin zoneri, vm -06 ja hihna meni palasiksi. Osaisitko kertoa minkälaisen hihnan ostit, ja mistä? Kiitoksia jo etukäteen
Minulla on 05 fude ja pelaa moitteitta ja mittaris 2100km ainut vika on ollut jalaksen turvakatkaisin joka vaihdettiin takuuseen! Olen todella tyytyväinen fudeen vaikka ostaessa vähän mietin niiden kestävyyttä.
Tässä keskustelussa on mukana pahimmat kiinanmopoja myyvät häiriköt: Myllymäki ja JM.
Eipä ole eka eikä varmaan viimeinen kerta.
Hyvä tuote myy muutenkin, mutta kiinanpaskan kauppaamisessa täytyy ottaa kaikki keinot käyttöön.
Muuten ei mee kaupaksi.
Kyl ne kiinalaiset mopot ihanhyvii on nyt mulla fude sportti ja tyytyväinen siihen yli 5000 km ajon jälkeen.
Ennen oli Peugeot Speedfight ja takuuhuolloissa korjattiiin riittävän usein sitä , osien saantikin kesti kyl tuskastuttavan kauan jos takuukorjaukseen meni parhaalla kertaa 2 viikkoo.
Joo, ihan varmaan...
Ostakaa kaikki Fude.
http://www.made-in-china.com/showroom/benzhougroup
Täältä löytyy hyviä kiinamopoja. Itse ostin MTX-2:n (Halpa-Hallista, hinta 990 €), joka on sopivan iso, ettei polvet ole käännöksissä edessä (painaa 115 kg). On koko maan kattava huoltoverkosto. Nyt 450 km:n jälkeen ruvennut kulkemaan niin hyvin, ettei kannata miettiä mitään virityksiä. Maahantuojan kotisivu: www.innovator.fi
Kyllä ne kiinalaiset ovat ihan hintansa arvoisia. Ei mitään ihmeellistä tekniikkaa, mutta ihan toimivaa perustekniikkaa. 4-tahtinen voi olla ehkä tehottomampi, mutta hiljaisempana minulle paremmin sopiva. Itselläni on Kinroad, mikä on samanlainen kuin tusina muitakin kiinalaisia merkkejä. Hyvin on toiminut. Mopolle on kertynyt kilometrejä vasta 3000, ja tuntuu, että nyt se vasta on kunnolla sisäänajettu. Huollot olen tehnyt itse. Helpompaa kuin viedä muualle huoltoon. Kokemusta huollosta on kertynyt 60-luvulta lähtien. Takuuta ei ole tarvinnut käyttää. Ainoat osat, joita on "joutunut" vaihtamaan huollossa ovat olleet variaattorin rullat. Niitäkin löytyy jokaisesta mopokaupasta. Kiinalainen perusmopo tuntuu olevan niin yleinen, että osia löytyy joka kaupasta, vaikka myisivätkin "merkkituotteita".
terv. 54v töihin mopoileva