Ikkunoita v-47 taloon

Hei!

Nyt on kysytty tarjous Domukselta ja Pihlalta. Hintaa en vielä tiedä. Keneltä kannattaisi vielä kysyä..?

Kyseessä olisi alu-puu ikkunat vanhaan suureen taloon. 10 kpl suurta ikkunaa, sälekaihtimilla, osassa raitisilmaventtiilit toki asennettuna.

En etsi halvinta vaan hyvän hintaista ja tasokasta ikkunaa joka sopii vanhaan taloon.

Jos sinulla olisi vinkkejä mistä täällä Turun seudulla vielä kannattaisi kysyä kilpailevaa tarjousta niin olisin kiitollinen..

Anneli
4552
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tarjousta voi ainakin pyytää fenestralta, Lammilta, Tiivltä, Alavus-ikkunoilta, Karvialta jne.Tekevät periaattessa samanlaista ikkunaa, ehkä alumiinipokassa jonkinverran eroja, Pihla ja Tiivi hieman paremmalla rakenteella varustettuja. No makuasioita, joista voi aina kiistellä.
Tuota asennuksen ottamista kannattaa aina harkita. Pyytävät yhden ikkunan täydellisestä asennuksesta 200-250 euroa ja kuten olet täältäkin lukenut, niin asennuksen laadussa aina arvostelun aihetta.
Asennus kätevältä mieheltä onnistuu apulaisen kera itsekin ja taitamaton voi hiljaisina talvikuukausina pestata kirvesmiehen avukseen.Meikäläinen säästi noin 140 euroa/ikkuna, kun asensin kirvesmiehen kanssa ikkunat ja tuli homma kunnolla tehtyä, kun ei hosuttu.

Äänestä

moi,
kannattaa selvittää hinnan lisäksi myös asennus (jos ei asenna itse) eli minkälainen heppu tulee ikkunoita asentamaan, millainen on ikkunafirman mukanaolo asennuksessa (eli myyjä myö sulle ikkunat ja sen jälkeen aliurakoitsijana toimiva kaveri heittä sun taloon ikkunat paikalleen eikä kellään ole oikein kokonaisvatuuta projektista. Kokemusten mukaan ikkunafirmat toimivat aika härskisti eikä kaikkuiin esitteisiin kannata uskoa. Parasta olisi jos tuntisi ja tietäisi entuudestaan ikkuna-asennuksen suorittajan.

Äänestä
  • On muuten sika kalliita ikkuna tänä päivänä.

    Ostin uudisrakennukseen ikkunat v.2001

    10 ikkunaa (3 suurta, 4 keskikokoista ja 3 pientä) 1 ulko-ovi ja 2 parvekkeen ovea. Hintana oli 24000mk.

    Nyt 10 kpl (5 suurta ja 5 keskikokoista)pari raitisilmaventtiiliä sälekaihtimet tarjoukset olleet hieman alle 8000€ asennettuna.

    Ei ole markka ihan muuttunut euroksi mutta on ikkunoiden hinnat kyllä lähes tuplannut.

    Enpä tiedä mistä jatkaa..

    Pihla ja Domus ovat tarjonneet tähän mennessä mutta pakko kysellä muualta vielä. Luonto ei anna perään tällaista ryöstämistä.

    Anneli

    Äänestä

  • Kannattaa tosiaankin kiinnittää suurta huomiota siihen, miten myyjä aikoo varmistaa laadukkaan asennuksen. Ikkunoiden evoluutio on muokannut erimerkkiset ikkunat lähes samanlaisiksi, joten suurimmat erot löytyvät asennuksesta ja muista palveluista, joita kauppaan sisältyy.

    Useimmilla ikkunatehtailla ei ole palkkalistoillaan ainuttakaan asentajaa, vaikka he silti myyvät asennusta omissa nimissään. Useimmiten karu totuus on se, että tehtaat myyvät asennuksen edelleen sille aliurakoitsijalle, joka työn halvimmalla tekee. - Silti asennus kannattaa useimmiten ostaa ikkunoiden myyjältä. Takuut yms. vastuukysymykset ovat paljon selkeämpiä, kun kaikki on tullut samalta toimittajalta.

    Pahimmillaan tilanne on se, ettei myyjä tiedä kauppaa tehdessä asentamisesta yhtään mitään ja kaupan tultua myy urakan suoraan ulkopuoliselle tekijälle, joka suorittaa työ ilman minkäänlaista valvontaa silloin kun haluaa ja niin kuin itse haluaa. Joskus lopputulos on parempi - joskus huonompi.

    Minusta tällä palstallakin kiinnitetään aivan liikaa huomiota pelkkiin ikkunoiden välisiin laatueroihin, vaan paljon tärkeämpää olisi huolehtia siitä, että lopputulos kokonaisuudessaan olisi hyvä.

    Hyvä tapa asennuksen todellisen laadun selvittämiseksi on pyytää asentajan ja asennustyönjohdon yhteystiedot ja keskustella heidänkin kanssaan ennen lopullista ostopäätöstä. Olisi hienoa, jos heitä saisi käymään paikanpäällä, mutta jo puhelimessakin selviää monenlaista asiaa, jotka saattavat vaikuttaa hyvinkin paljon lopulliseen ostopäätökseen. Myös se kertoo paljon, jos myyjällä ei ole antaa ko. yhteystietoja ollenkaan...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


osatamassa kirjoitti:

Hei!

Nyt on kysytty tarjous Domukselta ja Pihlalta. Hintaa en vielä tiedä. Keneltä kannattaisi vielä kysyä..?

Kyseessä olisi alu-puu ikkunat vanhaan suureen taloon. 10 kpl suurta ikkunaa, sälekaihtimilla, osassa raitisilmaventtiilit toki asennettuna.

En etsi halvinta vaan hyvän hintaista ja tasokasta ikkunaa joka sopii vanhaan taloon.

Jos sinulla olisi vinkkejä mistä täällä Turun seudulla vielä kannattaisi kysyä kilpailevaa tarjousta niin olisin kiitollinen..

Anneli

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu