Istutin alkukesästä aurinkoisen rinteen tasanteelle kaksi hietalamokirsikkaa, jotka kiitos jokapäiväisen kastelun ovat vielä hengissä ja vihreitä. Onko kenelläkään kokemusta kuinka suuren alan yksi kirsikka peittää? Laitoin kasvit noin metrin päähän toisistaan, mahtoivatko mennä liian kauas toisistaan? Mitenkä talvehtiminen, onko tarvetta peittää vai riittääkö "jänissuojaus"?
Hietalamokirsikan talvehtiminen
3
1289
Vastaukset
- kestää hyvin
Suurin osa minun eteeni vastaantulleista lamohietakirsikoista on ollut tuonne IV-vyöhykkeelle asti kestäviä, joten aika kestävä sen pitäisi talven varallekin olla.
Meillä oli (III-vyöhykkeellä asutaan) II-vyöhykkeelle tarkoitettuja taimia, jotka kasvoivat valtavasti ensimmäisenä kesänä, olisi ehkä riittänyt tuo metrin välein, laitoin puolen metrin välein. Rikkaruohot sieltä kasvustosta näköjään tulevat läpi, jos ei katekangasta ole, vaikka olisi kuinka tiheään istutettu.
Syysväri oli aivan ihana ja kevään kukinto hurmaava. Kestivät talven ilman mitään vahinkoja lumen alla.- Huoleton puutarhuri
siis on kasvin oikea nimi. Kiitos kun korjasit. Onko jäniksistä ollut uhkaa teidän kirsikoillenne vai uskallanko jättää suojaamatta syksyllä? Pienet vauriothan kasvi korjaa itse, mutta jos rouskuttavat kovasti, pitää alkaa koko homma alusta. Rinneangervojen leikkauksessa puput ovat olleet kovasti avuksi, vain pieni tasoitus on keväällä ollut tarpeen. Eikä ole ollut oksien hävittämisongelmaa. Suurempi haitta on fasaaneista, jotka kaivavat kylpypaikkoja pensaitten alle ja paljastavat juurakot. Niistä ei taida päästä millään eroon?
- ei ollut
Huoleton puutarhuri kirjoitti:
siis on kasvin oikea nimi. Kiitos kun korjasit. Onko jäniksistä ollut uhkaa teidän kirsikoillenne vai uskallanko jättää suojaamatta syksyllä? Pienet vauriothan kasvi korjaa itse, mutta jos rouskuttavat kovasti, pitää alkaa koko homma alusta. Rinneangervojen leikkauksessa puput ovat olleet kovasti avuksi, vain pieni tasoitus on keväällä ollut tarpeen. Eikä ole ollut oksien hävittämisongelmaa. Suurempi haitta on fasaaneista, jotka kaivavat kylpypaikkoja pensaitten alle ja paljastavat juurakot. Niistä ei taida päästä millään eroon?
Meillä ei ollut minkäänlaisia jänisvahinkoja ainakaan viime talvena, joka oli ensimmäinen talvi. Tosin siinä pensasalueella, missä tuo lamohietakirsikkakin on, ei ollut talven aikana muutoinkaan jänikset käyneet, vaikka muuten niitä meillä kovasti näkyy. Kasvusto oli sitä paitsi niin täysin lumen peitossa, ettei sieltä pupu varmaan olisi tajunnut ehkä kaivaakaan, lähinnähän kai syövät kasvustoa, joka on hangen päällä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236809Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää391209Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271022- 75881
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal47814Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a59804Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93774Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38771Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14716- 43713