pieni maha

Mulla on tosi pieni maha vielä. Kaikki kysyy että missäs sun mahas on kun noin pitkällä jo olet? Onkohan mun kohtu sitten niin hassusti että siks maha ei näy kunnolla? Olen katsellut muiden kuvia niin näillä viikoilla on jo kunnon raskaus maha jo mulla on vaan sellanen `makkaran syönti maha` Onko muita pieni mahasia näillä viikoilla?
5911
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mulla oli myös tosi pieni maha,ja sellsena pysyi melko lailla loppuun asti.26 viikon jälkeen ulkopuoliset osas jo kattoa pientä kumpua.Mä epätoivonen yritin pullistaa masua,kun niin halusin vauvavatsan.
Olen hoikka ollut aina ja siks ihmetyttikin.Lääkäri sanoi että mulla taaksepäin kallistunut kohtu ja pienet lantioluut,jolloin vauva mahtui kasvamaan luisessa lantiossa kauemmin kuin sellaisilla joilla suuremmat luut.

Sulla ilmeisesti myös pienet luut ja masu pysyykin suht pienenä loppuun asti.Joku vois sanoa,että ole onnellinen pienestä masusta,mut mä ymmärrän hyvin sun ns.huolen.

Mulla toka raskaus oli kaksosraskaus ja vähän paremmin näkyi,niin kuin toisilla yhestä.
Kolmas raskaus oli taas tämä suht näkymätön..
30 viikollakin vielä sellanen suht pieni.

Äänestä

Miulla massu alkoi näkyä yhtään viikolla 24. Itse pidin ja pidän tätä hyvänä asiana, koska liikkuminen ja kumartuminen on helppoa ja olo muutenkin on varsin kompakti, vaikka LA on tänään. Toki on söpöä näyttää olevansa raskaana, mutta näillä viikoilla ja näillä helteilläkään ei ole liian raskas olo, kun ei ole kasvanut (massu tai koko nainen) valtavaksi.

Kyllä se masu siitä hiljalleen kasvaa, elä huoli :)!

Äänestä

Itselläni maha pullahti isoksi palloksi jo viikolla 16 ja viimeisilläni olin yhtä leveä kuin pitkä, mutta kaverillani ei näkynyt kerrassaan mitään ennen kuin hän oli seitsemännellä kuulla! Viimeisillään raskaana hän näytti samalta kuin minä viidennellä kuulla! Hänellä on taaksepäin kallistunut kohtu mikä selitti asian. Ehkä sulla sama juttu.

Äänestä

Mulla myös pieni maha, ja kohdun kasvukin on hieman alimmaisen käyrän alapuolella. Millaisia mittoja teillä muilla pienimahaisilla on ollut? Itselläni sf-mitta rv 28 oli vain 21cm.

Äänestä
  • En ole hoikka, mutta maha ei paljoa näy vaikka olen viimeisilläni. Missään vaiheessa ei juuri ole näkynyt, nyt vasta viimeisen kuukauden aikana vähän enemmän. Koko ajan olen ollut keskikäyrällä. Olisi ollu kiva olla kunnon iso mahainen, mutta se nyt jää unelmaksi. Onkin hyvä, että pääsee liikkumaan vapaasti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rv22+4 kirjoitti:

Mulla on tosi pieni maha vielä. Kaikki kysyy että missäs sun mahas on kun noin pitkällä jo olet? Onkohan mun kohtu sitten niin hassusti että siks maha ei näy kunnolla? Olen katsellut muiden kuvia niin näillä viikoilla on jo kunnon raskaus maha jo mulla on vaan sellanen `makkaran syönti maha` Onko muita pieni mahasia näillä viikoilla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu