Kyselin jo aikaisemmissa keskustelussa asiaa jotta mitenhän on Yammu 600Divarissa (-95) hoidettu toi tehon rajoitus? Lueskelin aikaisempia juttuja aiheesta ja yleensä rajoitus on hoidettu kaasarin luistia vaihtamalla/reijittämällä. Milläs selvitän sen,että luistit ovat 'rajoittavaa' mallia? Pyörä on tuotu Saksasta ja tehoksi ilmoitetaan rekkariotteessa 25kW.
25kW rajoituksen? poisto
MaxTehot
5912
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vai onko muuta keinoa kuin mittauttaa tehot 'penkissä'.
Kuulin että rajoitusta on mahdollista tehdä myös kuristamalla joko pakosarjan kanavia tai imupuolen eli kurkun aukkoa supistamalla.Sinne on ehkä asennettu ylimääräiset 'supistustiivisteet' jotka todellakin pienentävät ao.virtauskanavia pienemmäksi.Mut jotta ne voitaisiin poistaa niin pitää purkaa a)Pakopuolen eli pakosarja tai b) Imusarja, ja etsiä kummassa kanavassa on tämä ylimääräinen 'kuristustiiviste' ja heittää sillä vesilintua! Nyt ei kait auta muu kuin ottaa ja ropata :(
On kivaa kun täällä on näin asiantuntevaa ja aktiivista porukkaa jotka vastaavat kiperiin kysymyksiin pikapuoliin :)) Hekoheko
kokeilemassa mitä se kulkee. Siinä pitäs näkyä onko kuristuksia. En muuten kehottanut sua näin toimimaan jos virkavalta kyselee, tai osut johonkin. Vitsi vitsi, ota luistit kouraan ja marssi maahantuojan tai huoltoliikkeen juttusille.
Ainakin 190,enenpää en uskaltanut. Ilmeisesti tässä menopelissä ei sitten kuristuksia enää olekkaan...Vai?