Onko teillä tullut mitään oireita päivittäisen sydänlääkityksen lopettamisesta?
Olen syönyt reilun parin vuoden ajan migreenin estolääkkeenä mm. Propralia, Bisoprololia ja Atacandia, joista viimeisimpänä Atacandia 8 mg päiväannoksena noin vuoden ajan. Työpaikan vaihduttua vähemmän stressaavaan päätin ajaa alas lääkityksen eli söin pienempää annosta suunnillen parin viikon ajan. Ilman lääkettä olen ollut nyt noin kuukauden: migreenikohtauksilta olen toistaiseksi välttynyt, mutta tilalle on tullut voimakas hikoilu ja toisen käden lievä puutuminen. Etenkin tuo hikoilu on kiusallista, koska hikoilen usein voimakkaasti ilman fyysistä rasitustakin (eli esim. työpaikalla paidassa on märät läntit kainaloiden kohdalla ja tuntuu että kyynärtaipeet ja polvitaipeetkin hikoilevat runsaasti).
Lääkäri ei osannut oireita selittää ja verikokeetkin näyttivät normaaleilta eli mikään ei viitannut esim. kilpirauhasen vajaatoimintaan tms.
Erikoiselta nuo oireeni silti tuntuvat, voisivatkohan ne aiheutua lääkityksen lopettamisesta?
Olen syönyt reilun parin vuoden ajan migreenin estolääkkeenä mm. Propralia, Bisoprololia ja Atacandia, joista viimeisimpänä Atacandia 8 mg päiväannoksena noin vuoden ajan. Työpaikan vaihduttua vähemmän stressaavaan päätin ajaa alas lääkityksen eli söin pienempää annosta suunnillen parin viikon ajan. Ilman lääkettä olen ollut nyt noin kuukauden: migreenikohtauksilta olen toistaiseksi välttynyt, mutta tilalle on tullut voimakas hikoilu ja toisen käden lievä puutuminen. Etenkin tuo hikoilu on kiusallista, koska hikoilen usein voimakkaasti ilman fyysistä rasitustakin (eli esim. työpaikalla paidassa on märät läntit kainaloiden kohdalla ja tuntuu että kyynärtaipeet ja polvitaipeetkin hikoilevat runsaasti).
Lääkäri ei osannut oireita selittää ja verikokeetkin näyttivät normaaleilta eli mikään ei viitannut esim. kilpirauhasen vajaatoimintaan tms.
Erikoiselta nuo oireeni silti tuntuvat, voisivatkohan ne aiheutua lääkityksen lopettamisesta?
Vastaukset 2
Vanhimmat
En kyllä ihan ymmärtäny...
Mutta miten esim. sum verenpaine, onko pysynyt ennallaan vai mahdollisesti noussut?
Niin ja millaisiin sydänvaivoihin tuo sydänlääkitys on määrätty, vai onko sydän ja verenpaine ollut koko ajan ok eli kyse on vain migreenin estolääkityksestä?
Migreenin estolääkkeeksi määrätään tyypillisesti nimenomaan beetasalpaajia (=sydänlääke), vaikka potilaalla ei olisikaan minkäänlaisia sydänoireita. Nähtävästi migreeni aiheutuu otsalohkon verisuonien laajenemisesta ja beetasalpaajien avulla se pystytään estämään.
Itsellänikin on verenpaine ollut aina suunnilleen ideaalitasolla, oli sitten lääkitys päällä tai ei. Nyt kun lopetin lääkkeen syömisen niin hetkittäin on ollut vähän alhainen verenpaine mutta suurimman osan aikaa normaali, kauhean usein en kyllä ole sitä mitannutkaan.