Voiko maito olla joillakin mahdollisesti aknen aiheuttaja? Itse olen aina kärsinyt aknesta kun teini-ikä alkoi, nyt ollut n. 4 päivää ilman maitoa ja kasvot näyttävät paremmalta kuin koskaan. Onkohan maidolla jotakin tekemistä asian kanssa vai sattuikohan vain sopivasti naama rauhottumaan.
Tiedä häntä...
Tiedä häntä...
Vastaukset 8
Vanhimmat
lukeneeni että maito voi todellakin aiheuttaa iho-ongelmiakin, sit pitäis välttää kaikkea mikä sisältää maitoa.
syyllinen akneen.
jos juon paljon maitoa, esim syön muroja tms.
mut juusto on aika huono juttu! monet juustot on vielä nin rasvaisiakin:O mut perjaatteessa onhan sekin maitotuote!
Mä oon lopettanut maidon juonnin kokonaan ja naama on tosiaankin paljon parempi... olen kuitenkin edelleen suuri juuston kuluttaja, enkä tavasta aio luopua. Toisaalta on ihan hyvä syödä maito tuotteita
kalsiumin saannin takia...
Sisko opiskelee lääkikses (kärsi ennen tosi pahasta aknesta) ja se sanoo et sen mielestä maito on pahinta mitä voi aknesta kärsivä juoda... Iho kuulemma työntää sen jonku maidon jutun pois ihon avulla... sori et en tiedä tarkemmin mut ite en ainakaan maitoon enää satu!
mulla on ollu kymmenen vuotta nappy iho.nyt ei onneks niin paha enaa.Kun ajattelen asiaa oon aina syony paljon maitotuotteita ja sokeriakin.tieda hanta mutta itehan voi kokeilla.Ajattelin ite olla pari vkoa ilman maitotuotteita ja katon mihin suuntaan mmenee.ma ainakin teen kaikkeni paastakseni tasta eroon
Ruookavaliohan vaikuttaa.. veganismin kun aloitin puhkes akne, varmaan just ruokavalion takia, maitohan on iholle aika hyvää, kait..?
Eli oon pääasiassa kasvissyöjä, syön lisäksi kalaa ja hyvin harvoin kanaa(1krt/vuosi...). En käytä maitotuotteita ruoan valmistuksessa, enkä muutenkaan. Nyt kouluun takaisin mentyäni törmäsin ruokailuun liittyvään ongelmaan. En saa maidotonta kasvisruokaa :/ Viikon sitä tarjolla olevaa söin ja voi tziisös ku naama kukkii! Ei oo koskaan ollu näin karseessa kunnossa. Mutta tulipa tilattua nyt tämän takia aika ihotautilääkärille, kun kuitenkin kymmenen vuotta pian ollut jonkinlaista ongelmaa ihossa. Runsaasti kasviksia ja vähän huonoja hiilareita syödessä iho on aina parhaimillaan.