Kaikki eteenpäin taivutus koskee alselkään,sukkien laitto,sängyn petaaminen,tavaran nostaminen. Mikä sellaista kipua aiheuttaa?
Mikä vika selässä?
Piippappa
2490
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ainakin Iskias.
Itselläni alkoi tuohon tapaan, ja se oli vasta alkua, sitten pahenee, ja joskus paranee..., mennyt tässä jo puoli vuotta tuohon tapaan.
Oireita että pikkuisenkin kumara asento eteen saa aikaan kiristävän tunteen. esim. tiskaaminen matalan altaan päällä, kassin kantaminen kädessä, saati sitten kukkapenkkien yms.kitkeminen tai marjan poimu.
Olen kuvaillut tunnetta että se on kuin kuminauhaa kiristettäisiin äärimmilleen. Kauan jatkuva ko.asentojen rasitus aiheuttaa sen etten pysty kävelemään kuin lyhyitä askelia ja nekin täyttä tuskaa. Pahimmillaan pystyn siirtämään jalkaa vain hiukan eteen ja samalla tuntuu että vessaan olisi asiaa kiireesti, eli vatsa löystyy.
Aamuisin selkä on niin jäykkä että täytyy hetki istua sohvassa että selkä relaa ja pääsee kahville.
Selässä on kulumavika jossain nivelvälissä ja olen mieltänyt asian niin että "iskarit" puuttuu välistä ja nikamat hankaa toisiinsa aiheuttaen kivun, lienenkö oikeassa?
Juuri äskettäin niskasta myös löydettiin kulumia...