Oppikaa jo ajattelemaan itse ja käyttämään harkintaa mm. näissä tuomioiden jakamisissa! Uskallanpa väittää, että ei-vl:sta löytyy enemmän Raamatun sanan mukaan eläviä uskovaisia, kuin teistä. He nimittäin kunnioittavat Raamatun sanaa mm. rakastamalla lähimmäisiään ja olemalla tuomitsematta muita, kuten siis Raamattu käskee. Miten on teidän laitanne?
Saarnamiehillänne on varmasti hyviäkin oppeja, mutta oppikaa myös erottamaan heidän omasta inhimillisestä, erehtyväisestä ihmisestään lähtevät asiat ja sanan tulkinnat, Raamatusta löytyvistä totuuksista- nuo kun valitettavasti eivät ole synonyymeja toistensa kanssa..!
Saarnamiehillänne on varmasti hyviäkin oppeja, mutta oppikaa myös erottamaan heidän omasta inhimillisestä, erehtyväisestä ihmisestään lähtevät asiat ja sanan tulkinnat, Raamatusta löytyvistä totuuksista- nuo kun valitettavasti eivät ole synonyymeja toistensa kanssa..!
Vastaukset 11
Vanhimmat
ongelma on se että raamattu vahvasti todistaa että kukaan ei voi "itse ajattelemalla ja harkitsemalla" edes pyrkiä täyttämään Jumalan tahdon.
mitä tekevätkään saarnamiehenne, tai mitä tekikään Laestadius?
Viiden pisteen vihje: vastaus alkaa a-kirjaimella.
anteeksiantamusta saarnaavat/saarnasivat Jeesuksen nimeen.
Siellä missä Henki ohjaa evankeliumi on maailmalle hulluus ja he vihaavat sitä. Et kai ajattele että uskovaiset ihmisinä ovat erilaisia ?
Tarvitsetteko lisää vihjeitä?
Neljän pisteen vihje:
Vastauksen toinen kirjain on aakkosten 10. kirjain.
Paavali sanoo että saarnamiehen puhe ei ole ihmisviisaudessa (usko ohjaa ajattelua).
Paavali kyllä osasi kirjoitukset ulkoa ja kuitenkin muistuttaa (sen ajan) uskovaisia että he rukoilisivat että hänelle puhetta annettaisiin.
Miksi ? Ei Jumalan valtakunta ole sanoissa, vaan voimassa. "Jos ei minulla olisi rakkautta niin puheeni olisi vain sanan helinää" jne. jne.
Kun puhutaan elävästä uskosta on väärin pelkistää asian inhimmillisiin seikkoihin, koska raamatun mukaan on olemassa PH ja sen kokoon kutsuma seurakunta.
Kansankirkomme piispat (ilmeisesti) eivät tuomitse tätä harhaopiksi, mutta, luonnollisesti, koska tahtovat autuaaksi tämän seurakunnan ulkopuolella tulla ajattelevan sen olevan myös siellä missä toisella tavalla uskotaan.
Etsivä kyllä löytää ja valitut johdatetaan siihen seurakuntaan:
16. Minulla on myös muita lampaita, jotka ei ole tästä lammashuoneesta: ne pitää minun myös tänne saattaman: ja he saavat kuulla minun ääneni; ja pitää oleman yksi lammashuone ja yksi paimen.
---
Muutama kysymys sinulle:
Ilman Paimenta lampaat ei varmaan löytäisi kotia ja pelastuisi.
Jos joku harhaelee ja ei pysy Kristuksen opissa, hänellä ei ole Poikaa eikä Isää taivaassa.
1) Onko mahdollista että sama Paimen opettaa eri tavalla eri paikoissa ?
2) Miten on mahdollista löytää kotia jos seuraakin väärää paimenta ?
3) Eikö olisi raamatun mukaista lopettaa katsomaan ihmisen omia kykyjä ja lähtä etsimään sitä Paimenta joka vie kotia ?
Meillä ei-vl:lla on yksi paimen ja se on Jeesus, eikä häntä tarvitse etsiä vl-seurakunnasta...
tahtiamme. Jatka vaan rauhassa.
aivan rauhassa...
Juu tuomitkaa vaan rauhassa, kyllä kruunu kirkastuu.
Se on toisten ihmisten alentamista ja itsensä korottamista vastoin Raamatun sanaa. Siis ihan vl:lle tiedoksi...