Katalonian seudusta

kyselijä

Kataloniaan olisi tarkoitus suunnata kierteleen syksyllä. Nyt siis kysynkin, että mitä tekemistä /näkemistä suosittelette Barcelonaan? Listalla ovat jo Park Güell, Sagrada Familia ja Camp Nou. Mikä se olikaan sen kukkulan nimi josta näkee koko kaupungin ylitse?

Kokemuksia muualta, esim. Tarragonasta, Lloret de Marista, Gironasta??? Yhtenä kohteena on Andorra jossa tarkoitus viettää 1-2 yötä.

Kannattaako netistä varata hotelleja etukäteen kuin vain muutamaksi alkupäiviksi?

Onko kenelläkään kokemusta viinitiloista? Tai vuoristoalueista Katalonian seudulla?

Missä Montserratin luostari tarkalleen ottaen sijaitsee ja mistä sinne kannattaa mennä ja millä?

8

1165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eeva

      Andorra on pieni paikka ja nähty päivässä. 2 yötä siellä on jo vähän liikaa, yksikin riittää mainiosti.

      Saloussa on mukava huvipuisto, Port Aventura, jos kieputtimet kiinnostaa.

    • tämä.
      • ascxsae

        Tai Montjuic


    • LolliPoppi

      Ekaks, Lloret de Mar on ihan turha paikka! Se kannattaa viivata yli. Girona ja Tarragona on molemmat kivoja ja kauniita kaupunkeja. Gironassa Katedraali ja joen "yllä" olevat talot (casas colgantes). Tarragonassa taas vanhakortteli, roomalais rauniot ja ihanat rannat. Tarragonasta voin suositella hotellia nimeltä Astari, edullinen ja tosi tasokas, oma uima-allas ja lähellä rantaa että, keskustaa.

      Andorrasta olen samaa mieltä että, 1 yö riittää.
      Jos olette sinne menossa autolla niin käykää samalla reissulla Montserratilla, se on nimittäin siinä matkan varrella! Mahtavat maisemat! Muuten sinne pääsee FCC (ferrocarril catalan) junilla ja sitten toisella hammasratajunalla joka vie vuorelle.

      Jos ette, elokussa matkusta niin sitten ei kannata varata hotelleja etukäteen. Varmasti löytyy jotain aina paikanpäältä.

      Viinitiloja löytyy Sant S'Adornui de Anoia:n alueelta mm. Codorniun ja Freixanetin tilat. (Kätevimmin autolla moottoritietä Tarragonan suuntaan, eli sen voi käydä samalla matkalla jos olette sinnepäin menossa) Itse olen käynyt muutaman kerran Codorniulla ja voin suositella, tosi hyvä ilmainen kierros ja saa vielä lasillisen maistiaisiksi :) Paras Cava on mielestäni Codorniun - Anna de Codorniu, alueella on ns. Gift shop josta voi ostaa kaikkea Cavaan liittyvää jne.

      Vuoristoista: Andorra tiettysti ja sitten on sellainen paikka kuin Vall de Nuria jonne pääsee ainoastaan junalla, ihana hotelli siellä laaksossa. Talvisin laskettelukeskus, kesällä vaellusta ym.

      Kivaa matkaa!

      • Sinisara

        Tulimme juuri Barcelonassa, jossa olimme perheen kanssa 4 päivää, ja kolme päivä rantalomalla Tossa de Marissa ( hieman lloret de Marista pohjoiseen). Tossa de Mar oli ihanan rauhallinen, siisti, pieni rantalomapaikka. Suosittelen lämpimästi lapsiperheille! Barcelonasta sinne on bussiyhteys Estacio de Nordilta Sarfan bussilla (liput syytä ostaa etukäteen).


    • kyselijä

      Matkalle lähdetään syyskuussa ja tarkoitus paikanpäällä kulkea paikallisilla ajoneuvoilla, eli autonvuokraus ei kuulu suunnitelmiin. Siksi juuri Montserratin luostarin sijaintia haluaisinkin tietää kun ei ole mitään hajua koko asiasta. Kauheasti vaan kehuttu joka paikassa, mutta ei muuta tietoa aiheesta. Eli onko kätevintä mennä Barcelonasta ja jos menen sieltä niin millä jne mitä maksaa? Millainen matka onko päiväreissuna ihan ok vai pitääkö matkanvarrella jäädä yöksi johonkin tms.? Eli kuinka kaukana sijaitsee?

    • calcot sipuli

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      363
      1944
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1304
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1297
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      134
      1167
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      84
      1043
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      90
      936
    7. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      853
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      118
      843
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      790
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      746
    Aihe