Dodge 1.8

Tulihan koeajettua Dodge 1.8

Tasaisessa ajossa 1.8 moottorissa riittää puhtia ja auto kiipeää mäet huomaamatta, eikä voimattomuuden tunne pääse yllättämään. Moottoritiellä suuntavakaus tuntui erinomaiselta, vaikka autoa ei ole tuulitunnelissa suunniteltu. Ehkä tästä johtuen suuntavakaus oli hyvä, ja sivutuuli ei puskenut autoa. Jousitus tuntui mallikkaalta ja tuntui toimivan. Kuorman kanssa harmikseni en päässyt testaamaan.

Ohjaus tuotti yllätyksen, se oli parempi kuin uskalsin toivoa. Kaupunki ajossa ohjaus tuntuu ketterältä ja maantiellä kaarteiden ajossa ei jäänyt muuta mielikuvaa kuin että vaivatonta on. Auto ohjautuu täsmällisesti sinne minne pitääkin. Ohjaus on sopivasti kevyt, ei ehkä sellainen kuin Amerikkalaisissa yleensä.

Jarrut tuntuivat olevan hyvät, mikä yleensä tämän hintaluokan autoissa tuppaa olemaan heikohkot. Jarruja ovat myös autolehdet kiitelleet, eikä suotta. Dodgehan on painava auto, joten tehokkaat jarrut kuuluvat siihen itsestään selvyytenä.

Näkyvyys taakse oli suurien sivupeilien ansioista hyvä. Itselle tuli mieleen vaihtaa tuulilasin taustapeili isompaan. Kuitenkin useimmat tarkkailevat takana tulevaa liikennettä nimenomaan sivupeileillä, eikä taustapeilillä, tottumus kysymys tämäkin.

Melusta ja nimenomaan rengasmelusta huomautettavaa löytyy hienoisesti. Ei Dodge mikään äänekäs auto ole, ei suinkaan. Itse vaihtaisin ensimmäisenä renkaat toiseen merkkiin. Löytyy niitä hiljaisempiakin renkaita. Alan lehdissä desipelit on mitattu hyvinkin tarkasti, ja viimeisessä TM:ssä löytyy tarkat arvot. Lehteä tarkkaan lukeneet ovat varmasti verranneet Dodgen arvoja, samassa lehdessä oleviin muiden autojen arvoihin. Kenellä lehteä ei ole saatavilla, niin mainittakoon Dodgen arvojen olevan samoja, tai hiukan alempia. Vertailuni ontuu sen verran, että samassa lehdessä esiintyvien pienempien autojen vertaaminen Dodgeen ei ole aivan korrektia.

Ostaisinko Dodgen?

Harkitsisin nimenomaan 1.8 moottorilla varustettua autoa. Mielestäni hinta laatusuhde on kohdallaan ja omassa käytössä se olisi minulle sopivin.

10

1953

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onvaa

      ..asiallinen kommentointi. Näitä lisää. Joo. Tiedetään..Se on mahdottomuus

      • Ei se mikään mahdottomuus ole. Kun aikaa on, käyn ajamassa Dodgen 2litrasen mallin.

        Automaattia kiinnostaa testata.


    • ...

      No nyt on musta sxt alla. Kannatti odotella, tosin vaikeeta se oli.. Hyvin kerkee tuolla pienellä moottorilla. Täytyy vaan opetella kierrosalueet ja vaihtaminen niin ihan sutjakkaasti kulkee. Kulutus on kyllä paljon pienempi kuin 2.0 litrasessa. Eikä se rengasmelu nyt niin paha ole mitä sanotaan.

      • Jasperi69

        On tää 1.8 aika hiljanen peli verrattuna meidän edelliseen kulkupeliin (Octavia 1.6 Farm 2004) Itse mittasin eroksi 80 ja 100km/h nopeuksissa eroksi 6dB ja kyllä sen ajossakin huomaa. Molemmat autot ruostesuojattuja. Ruostesuojaajan mielestä Caliberin suojaus lähes olematon, ei oo paljoo autotehtaan orjalla massaa ruiskussa ollu ku meidän Caliberii massas.


    • ...

      Onks kellään 1.8 omistajalla ollu ongelmia alakierrosten kanssa? Paikaltaan ku lähtee niin saa antaa kaasua aika lailla muuten kierrokset tippuu niin että auto meinaa sammua. Ja kone ei heti vastaa kaasuun vaan miettii hetken.

      • Jasperi69

        Joo on se 1.8 aika hankala liikkeelle lähdettäessä. Moottorin ääntä ei oikeen kuule sisälle, joten aika hankala hahmottaa kierroksia ja taas töks,,, p**kele. Jospa siihen joskus tottuu.
        Mielessäni toivon että tähän ongelmaan löytyisi joskus ratkaisu. Lupailivat liikkeessä että caliberiin saisi jossainvaiheessa lisävarusteena valomuistin. Hälyttimen sisätutkan saa ohjelmallisesti poistettua huollossa.


      • KRK
        Jasperi69 kirjoitti:

        Joo on se 1.8 aika hankala liikkeelle lähdettäessä. Moottorin ääntä ei oikeen kuule sisälle, joten aika hankala hahmottaa kierroksia ja taas töks,,, p**kele. Jospa siihen joskus tottuu.
        Mielessäni toivon että tähän ongelmaan löytyisi joskus ratkaisu. Lupailivat liikkeessä että caliberiin saisi jossainvaiheessa lisävarusteena valomuistin. Hälyttimen sisätutkan saa ohjelmallisesti poistettua huollossa.

        Miksi hälyttimen sisätutka pitäis poistaa?


      • Jasperi69
        KRK kirjoitti:

        Miksi hälyttimen sisätutka pitäis poistaa?

        No siks otan sen kokonaan pois ku meillä lapsia ja koiria ja auto pitää ikävää metelia lasten tai koirien hyppiessä autossa ovet lukittuna. Saahan toki tutkan pois kertaluontoisestikin keskuslukon nappia näpyttelemällä, mut ei sitä aina muista. Ja asutaan sen verran landella ettei siellä juuri varkaita liiku.


      • jasperi69
        Jasperi69 kirjoitti:

        No siks otan sen kokonaan pois ku meillä lapsia ja koiria ja auto pitää ikävää metelia lasten tai koirien hyppiessä autossa ovet lukittuna. Saahan toki tutkan pois kertaluontoisestikin keskuslukon nappia näpyttelemällä, mut ei sitä aina muista. Ja asutaan sen verran landella ettei siellä juuri varkaita liiku.

        sainpas yksinkertaisesta asiasata aika sekavan (taas)ois vissiin pitäny olla koulussa hiukan tarkkavaisempi äidinkielen tunneilla ;)


      • Jasperi69
        jasperi69 kirjoitti:

        sainpas yksinkertaisesta asiasata aika sekavan (taas)ois vissiin pitäny olla koulussa hiukan tarkkavaisempi äidinkielen tunneilla ;)

        Jos vielä kirjoitan tämmöstä suomea, joku voi luulla vaikka karvakädeksi.

        Mut on se kiva auto.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      294
      6869
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      256
      6406
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      45
      5733
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      162
      5098
    5. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      50
      3927
    6. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      225
      3845
    7. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      143
      3529
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      18
      3233
    9. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      49
      3202
    10. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      378
      2994
    Aihe