Multaa Hämeenlinnassa

Seulottu

Mistä kannattaa tilata Hämeenlinnassa laadukasta kunnon puutarhamultaa (ei savea), joka on seulottua ja rikkaruohotonta(...ja mahdollisesti jopa kalkittua ja lannoitettuakin - ei välttämättä)? Minkä hintaista on ollut?

6

5502

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Multasormet

      Meille tuli multa Lepaalta, Kuljetus Fagerlundilta. Itse en ole multa-asiantuntija, mutta naapurin besserwisser arvioi hyväksi. Hinta per kuutio oli noin 13,- plus kuljetukset päälle.Pintaan ei ainakaan vielä ole noussut juolavehnää, eikä joukossa ole savikokkareita.
      Ensi vuonnahan sen sitten näkee, kasvaako siinä mikään.

    • multaa..
      • Alkup.kysyjä

        Kiitos hyvästä vinkistä, vaikka nyt tarvitsemani multamäärät (n. 20 m3) ovat säkeissä tilattavaksi liian isot, ettei kannata täältä tilata, niin täältä tulee varmasti tilattua myöhemmin jotain; esim. värihakkeita, mukulakiviä ja soraa saa täältä näköjään vähän pienempiäkin määriä, kuin se 6-10m3, joka yleensä kannattaa tilata kerralla, mutta joka on taas pienkohteisiin (perennapenkit, jne) liian iso määrä.


    • Exikaupunkilainen

      Itse ostin joskus Heikki Taurulta Janakkalasta kuorman, ja olin tyytyväinen. Harvialantietä ennen Turenkia vasemmalla. Lie puh.luett.myös.

    • Anonyymi

      Rahkoilan maankaatopaikalla, Hattulassa, myydään myös seulottua multaa

    • Anonyymi

      Jätemailta, ja kaatopaikoilta ei kannata multaa ostaa. Läheltä seurannut. Kaikki seulotaan kovalla metelillä, mutta tulos on jäteestä myös myrkyllisistä, seulotaan muka puhdasta multaa. Mitä ei ikinä saada.mukana on rakennusjätettä, puuta, betonia pohjasoraa, niin ku tarkastaja puhui , seulotusta betonista. Sisältää pah yhdisteitä, ja voihan rakennuskierrätys firmalla olla vaikka mitä jätettä mikä seulotaan mullan näköiseksi. Yhtään perunaa en sellaisessa jätemullassa kasvattaisi. Koulun lähelle on tätä valmiiksi tuotu. Ja kyllä koko kesän pujot ja muut rikkaruohot kasvaa. Varokaa jäte ja kaatopaikkojen mullan laatu aivan ala arvoista

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      153
      3541
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      11
      3030
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      25
      2761
    4. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      51
      2641
    5. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      88
      2517
    6. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      49
      2499
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      11
      2300
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      83
      1977
    9. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      202
      1827
    10. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      137
      1759
    Aihe