Unipillerihin voi jäädä

koukkuun jo kahden viikon käytön jälkeen,luki tutkimuksessa
6979
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mitä parempi unilääke sitä nopeammin siihen koukuttuu.

Äänestä
  • Älä helvetissä? Mistä kuulit? Ihan totta?

    Voi ristus!

    Äänestä

Oikein käytettynä niihin ei jää koukkuun. Mikähän tälläinen tutkimus on? Nämä mutu tiedot unohtakaa. Taas tämä koukkuun jääminen. Miten suhtaudut koviin kipulääkkeisiin eli opioideihin. Voit olla koukussa jo viikon jälkeen, ja se vasta kukuttaa. Kuinkahan hoitaisit hermosäryn, kun ei tahdo oikein buranat auttaa eikä kodeiini, joka on myös lievempi opioidi. Eipä taida yöllä nukuttaa, kun kipu on kova. En puhu viimeisimmillään olevista syöpä potilaista. Sinullakin on todennäkäisesti ollut hammassärky, joten esim. hermokipu selässä tuntuu samanlaiselta. Onko edelleen käsitys, että fyysistä kipua saa hoitaa, mutta henkistä ei. Oleppa nukkumatta muutomia öitä, niin tiedät miltä tuska ja ahdistus tuntuu. Olin kipupolilla, jonkin aikaa töissä. Oli surkeaa katsoa lapsia, jotka kärsivät hermosärystä ja ei voi leikata eli syövät opioideja lopun elämää. Kipupumput työntävät säännöllisin ajoin kovaa kipulääkettä. Tämä kaikki koskee myös aikuisia. Voin vakuuttaa, että heidän elämänlaatu parani huomattavasti. Kroonisesta unettomuudesta kärsivät myös kovista psyykkisistä vaivoista. Kysyn, miten toimisit mainituissa tilanteissa, ennen kun lähdet kirjoittelemaan ohjeita kyseisille potilaille? psyykkinen tuska ei ole niin paha mieletäsi kuin fyysinen tuska. Erik.sh

Äänestä
  • Unilääkkeiden jatkuva käyttö voi jossain tilanteessa olla perusteltua. Tapauksia kun on niin monenlaisia.

    Tosi kuitenkin on, että unilääkkeisiin tottuu helposti, jolloin niitä on vaikea jättää pois. Käyttöä on siis syytä rajoittaa mahdollisuuksien mukaan, toki kokonaisuus huomioiden.

    Äänestä

  • niinpä... kirjoitti:

    Unilääkkeiden jatkuva käyttö voi jossain tilanteessa olla perusteltua. Tapauksia kun on niin monenlaisia.

    Tosi kuitenkin on, että unilääkkeisiin tottuu helposti, jolloin niitä on vaikea jättää pois. Käyttöä on siis syytä rajoittaa mahdollisuuksien mukaan, toki kokonaisuus huomioiden.

    Moi!
    Monelle sairaalle on nukahtamis/unilääke tarpeellinen eikä sitä kannata hävetä. Turha käyttö pois, koska teho laskee lääkkeestä. Eli olisi hyvä pitää taukoja esim 2-3 kertaa viikossa. On myös lääkkeitä, jotka toimivat jatkuvassa käytössä. Vanhat masennuslääkkeet, mutta niillä on ikäviä haittavaikutuksia.

    Äänestä

Ihanko tosi? Tottakai niihin voi jäädä koska ne ovat keskushermoston toimintaa sääteleviä aineita.
Mutta mietipä nyt itse. Ihmisellä on ainakin teoriassa perustuslaillinen oikeus hyvään elämään. Miksi kenenkään pitäisi väkisin pilata omaa terveyttään kärsimällä jatkuvasta unettomuudesta? Mietipä kuinka moni työtapaturma ja liikenneonnettomuus johtuu väsymyksestä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JuuliA kirjoitti:

koukkuun jo kahden viikon käytön jälkeen,luki tutkimuksessa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu