Kellarin seinässä ja katossa satunnaisesti valkoista pumpulimaista kasvustoa liekkö hometta

Kellarin kosteus

Eli meillä vanha rintamamiestalo ja kellarin seinään ja lattiaan muutamaan kohti tulee satunnaisesti valkeaa pumpulimaista kasvustoa lähtee helposti pois eli siltä kohti lattia kostea. Onkohan tämmä hometta ja millä tulisi puhdistaa?

5

10915

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asukasliitto

      Jos sitä on vain kellarissa, niin ei hätää...

      Puhdista ihan pesuaineella silloin tällöin. Kokonaan sitä ei saa hävitettyä, koska itiöitä on aina ilmassa. Ei toisaalta haittaakaan kovin paljoa.

      • Liisa/

        Mikrobien osaset, itiöt ja kaasumaiset aineenvaihduntatuotteet, jotka saattavat olla hyvinkin myrkyllisiä, voivat helpostikin siirtyä rakennuksen muihinkin osiin ja hengitysilmaan. Siksi se, että näkyviä homekasvustoja esiintyy vain kellarissa, ei poissulje terveyshaittaa asunnon muissakin osissa.

        Homekasvustojen ilmaantuessa tulee niiden aiheuttaja selvittää ja poistaa. Samoin homeiden saastuttama materiaali on pääsääntöisesti poistettava ja vaihdettava uuteen. Kasvustoja ei voi hävittää pesemällä.


      • kalkkihärmää...
        Liisa/ kirjoitti:

        Mikrobien osaset, itiöt ja kaasumaiset aineenvaihduntatuotteet, jotka saattavat olla hyvinkin myrkyllisiä, voivat helpostikin siirtyä rakennuksen muihinkin osiin ja hengitysilmaan. Siksi se, että näkyviä homekasvustoja esiintyy vain kellarissa, ei poissulje terveyshaittaa asunnon muissakin osissa.

        Homekasvustojen ilmaantuessa tulee niiden aiheuttaja selvittää ja poistaa. Samoin homeiden saastuttama materiaali on pääsääntöisesti poistettava ja vaihdettava uuteen. Kasvustoja ei voi hävittää pesemällä.

        Tätä vaaleaa hattaramaista kasvustoa löytyy esim.
        uudisrakennusten betonipinnoilta ja lähes poikkeuksetta vanhempien talojen sokkeleista ym.
        Kyseessä on kosteuden mukana betonin pintaan
        kulkevista suoloista, ei homeesta.


    • tuuletukseen

      Sinne kellariin kannattaa lisätä tuuletusta, esimerkiksi laita heti keväällä kaikki luukut ja ovet auki sekä syksyllä ensipakkastenaikoihin kiinni.
      Näin meillä tehtiin rintamamiestalossa ja homeongelmia ei ollut koskaan, vaikka kellarin lattia oli aina kosteana.

    • noeipä

      no eihän se edes ole mitään hometta vaan jotain kalkkihööttöä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      22
      2586
    2. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      37
      2257
    3. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      61
      1272
    4. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      298
      1192
    5. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      956
    6. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      42
      937
    7. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      64
      807
    8. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      175
      773
    9. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      63
      760
    10. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      92
      731
    Aihe