olisko köynnöskrassin kukkineet kukat pitänyt nyppiä pois, että kukinta olisi ollut vielä runsaampaa? kuinka nuo siemenet säilytetään että saan ensi keväänä krassia kasvamaan omasta takaa? kuivataanko ne jotenkin vai? kaikki neuvot ovat tarpeen, kiitos jo etukäteen.
köynnöskrassista
5
2609
Vastaukset
Itselläni on tapana tehdä "köyhänmiehen kaprista" mm. liharuokien lisukkeeksi krassin tuleentumattomista (vihreistä) siemenistä; erinomaisen maukkaita ja raikkaita (maistuvat piparjuurelle), samoin nuoria varsia käytän silputtuna salaatteihin/munakkaaseen.
Osan siemenistä annan tuleentua, eli putoavat kädelle/maahan kun ovat valmiita.
Anna kuivahtaa ja säilytä vaikka paperippussissaMinä tumpelona ja aloittelevana kasviharrastajana en ymmärrä mitä tarkoittaa tuleentuminen. Otin siemeniä talteen mutta mitä teen niille nyt?
heidini kirjoitti:
Minä tumpelona ja aloittelevana kasviharrastajana en ymmärrä mitä tarkoittaa tuleentuminen. Otin siemeniä talteen mutta mitä teen niille nyt?
Tuleentuminen tarkoittaa itse asiassa siemenen kypsymistä; tuleentuneen siemenen itämisprosentti on tietenkin parempi kuin ei-kypsän.
Laita yksinkertaisesti kuivahtamaan paperille, etteivät homehdu.
"Köyhänmiehen kaprikseen" kerätään siis tuleentumattomia siemeniä, mitkä eivät ole vielä koviaannoona kirjoitti:
Tuleentuminen tarkoittaa itse asiassa siemenen kypsymistä; tuleentuneen siemenen itämisprosentti on tietenkin parempi kuin ei-kypsän.
Laita yksinkertaisesti kuivahtamaan paperille, etteivät homehdu.
"Köyhänmiehen kaprikseen" kerätään siis tuleentumattomia siemeniä, mitkä eivät ole vielä koviaKuivatanko siemenet ihan sisätiloissa..
heidini kirjoitti:
Kuivatanko siemenet ihan sisätiloissa..
sisällä, niin että pintakosteus haihtuu, kuivuvat sitten talven aikana lopullisesti
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi422998Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872906SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1602812Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2012105- 1121978
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä151963Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501579Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li371564Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3701421- 871061