Ostin tuossa heinäkuussa n16 -40mm tiputtavat cobran jouset. Kävin katsastusasemalla mittauttamassa auton ennenkuin päätin laittaa ne alle. Mukana oli tuv:n hyväksyttämät laput, katsastumies mittaili ja katseli lappua: Ei hyväksytä. Menin jousien kanssa takaisin siihen liikkeeseen josta ne ostin ja he lupasivat tarkistaa asian. Soitto maahantuojan kautta Aken tekniseen puoleen paljasti sen, että Tuv hyväksyntä ei pelkästään käy, vaan tarvitaan myös toiset hyväksynnät. Tällä hetkellä maahantuoja selvittää asiaa.
Tüv hyväksyntä
deus.co
69850
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minkä vuosi mallin auto kyseessä?
almera 01.
Toi on kyllä jotain ihan paskan jauhantaa
kyllä ton TUV hyväksynnän pitäis riittää.
tai sit on ollu huono inssi
ei riitä aina. Tarkastele tuota: http://www.ake.fi/pdf/3367-208-2003.pdf
Oletko aivan varma että kyseessä Tüv-paperit,ettei valmistajan omat hyväksynnät kyseiseen autoon... eri asiat ja tüv-laput varmasti riittää...mikä voi olla se Toinen paperi???
Ovat hyväksytyt tüv laput. Niistä lapuista käy ilmi kuinka paljon madaltaa, mihin autoon ja hyväksyntä numero.Ake:n teknisestä keskukseta sanottiin että tarvitaan vielä toiset hyväksytyt laput, jottei kolariturvallisuus vaarannu.Eli sain sen käsityksen etä suomen viranomainen tarvitsee vielä vtt:n laput taikka autonvalmistajan lausunnon,(vaikka tüv hyväksyntää ei saada ellei nuo ey ja eu säädökset riitä) että he hyväksyvät nuo jouset autoon.Jos aikaa riittää niin lue aken sivuilta tuo muistio auton jousimuutokset.