mikähän koi?

zoomailija

Törmäsin tuossa pari viikkoa sitten itselleni aivan uppo-outoon koi(?)perhoseen. Kuviakin siitä sain, mutta tässä tukeudun sanalliseen kuvaukseen:

Lepotilassa perhosen muoto koille ominainen kolmio, kooltaan noin 2 cm luokkaa. Päävärinä puhtaan silkkisen valkoinen. Siipien takareunat ja pään alue terrakottan ruskeat, samoin siipien silmiinpistävät kuviot: siiven etureunassa lähellä päätä n. 2-3 mm kuvio, joka muistuttaa aivan punkkia (lähes pyöreä ruumis ja molemmin puolin kolme "jalkaa" jotka taittuneet puolesta välistä niin, että kuvion punkki näyttäisi kulkevan kohti koin päätä.

Tietääkö kukaan tämän perusteella eläintä, vai pistänkö kuvia kehiin?

4

657

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • *Nilla

      Kuulostaa mittariperhoselta tai koisalta.
      Valokuvastahan tuo selviää, joten jos sellainen on, niin... tutkitaan.

    • zoomailija
      • *Nilla

        Plemyria rubiginata (Kaksivärimittari), jota tavataan jokseenkin harvinaisena koko Suomen alueella, paitsi ihan päälaella.


      • zoomailija
        *Nilla kirjoitti:

        Plemyria rubiginata (Kaksivärimittari), jota tavataan jokseenkin harvinaisena koko Suomen alueella, paitsi ihan päälaella.

        Nyt selvisi sekin laji. Kuvaamallani yksilöllä näyttää olevan erityisen tarkat nuo siipikuviot verrattuna muihin kuviin mitä netistä löytää, nyt kun tietää mitä etsii. Taas yksi harvinaisempi yksilö kuvagalleriaani...vahinko vaan että kuvan tausta on hieman erikoinen.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      14
      2013
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      183
      1554
    3. Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä

      Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain
      Maailman menoa
      151
      1373
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      97
      1308
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      38
      1188
    6. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      84
      938
    7. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      49
      892
    8. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      129
      815
    9. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      813
    10. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      13
      807
    Aihe