eli.olen jo parantunut anoreksiasta.
mutta hiukseni !! ne vaan lähtevät.
en tiedä liittyykö tämä edes anoreksiiani,joka tosin ei kovin vakava edes ollut.
mutta nyt kun voin syödä taas miten vaan niin mitä mun pitäisi/kannattaisi syödä että hiukset vahvistuisi ?
nyt niitä lähtee hulluina tumppuina !
mitä mun pitää tehä ? auttakaa kiltit :/
mutta hiukseni !! ne vaan lähtevät.
en tiedä liittyykö tämä edes anoreksiiani,joka tosin ei kovin vakava edes ollut.
mutta nyt kun voin syödä taas miten vaan niin mitä mun pitäisi/kannattaisi syödä että hiukset vahvistuisi ?
nyt niitä lähtee hulluina tumppuina !
mitä mun pitää tehä ? auttakaa kiltit :/
Vastaukset 8
Vanhimmat
En tiedä mitään muuta konstia kuin sen, että elät terveellisesti. Eli syöt normaalisti, etenkin kuitupitoista ruokaa kannattaa syödä ja hedelmiä ja muuta mistä saa vitamiineja yms. Ja tietty ihan terveellinen ulkoilu ja muu ei varmasti ole pahitteeksi.
Tuskin tästä kovasti oli apua, mutta toivon että hiuksesi vahvistuvat siitä. Ja jos ei näytä auttavan niin voithan kysyä joltain lääkäriltä tai joltain että mitä pitäisi tehdä?
Toivottavasti hiuksesi pysyvät päässä ja vahvistuvat siitä, ja hyvä kun olet parantunut. :)
niin ja tota, myydäänhän niitä sellasia pillereitä, en muista tällä hetkellä nimeä mutta sellasessa mustassa paketissa tais olla jossa oli pisteitä ja sitä satasen reunaa tais maksaa, onnii :P.
on myös semmonen, josta on puhuttu aika paljon nimenomaa hiusten kasvua lisäävänä luonnollisena aineena. Löytynee lisätietoa varmaan haulla tältäkin keskustelupalstalta.. Tuota MSM:ää käytetään monissa hiutenlähtöön/kasvua kiihdyttämään tarkoitetuissa pillereissä. Taispa olla mm. siinä plastiikkakirurgi Nurströmin(en oo varman oikeinkirjoituksesta) lanseeraamassa tuotteessa.
Itsellänikin hiukset alkoivat lähteä, kun olin jo paraantumaan päin. Mutta hiukset kuulemma reagoivat kehon muutoksiin viiveellä, joten se nyt on vain kestettävä. Ei sitä hiustenlähtöä minulle kestänyt muutamaa viikkoa enempää (vaikka sekin tuntui ikuisuudelta). Hiuksia tosin lähti ihan hirveästi. Piti leikata lyhyemmäksi, kun ponnari näytti jo niin lirulta. :P
Wellalla on SP-sarjassa sellaista hiustenlähtöön tarkoitettua hiusseerumia, joka minulla ainakin tuntui auttavan. En tosin tiedä olisiko lähtö loppunut jo muutenkin, mutta ainakin se tuntui auttavan. Kantsii kokeilla. Muillakin hyviä kokemuksia. :)
Terveillä elämäntavoilla voit sitten ehkäistä, ettei hiukset ala lähteä enää uudestaan. Tsemppiä parantumiseen.
Mulla hiuksia lähtee kans tupoittain vaikka olen
jo ihan normaali mitoissa, 162/48 . Jatkunut
koko kesän ajan. Todella kamalaa. ennen niin
ihanat ja paskut hiukseni ovat nyt rumat, luirut
kuivat ja ohuet! eikä loppua näy! pitääkin
kokeilla tota hoitoseerumia! huomenna heti
kauppaan... Syö itsetuntoa kun kalju suunnilleen
paistaa läpi eikä hiuksia voi pitää auki kun
tuntuu että puolet tippuu matkalle... kaiken
lisäksi hiukseni ovat alkaneet hilseillä :S
Ei näytä kovin nätiltä...
Juuri tuon hiusten lähdön takia itsetunto ihan
maassa! Voimia ja onnea hiusten kasvatukseen
ruuat:
hirssipuuro ja muut hirssiruuat, vehnänalkiot esim. viilin kanssa, rasvainen kala, kasvisöljyt ruuanvalmistuksessa, riittävästi maitovalmisteita että saadaan kalsiumia, muuten hyvä monipuolinen kasvisvoittoinen ruokavalio.
lisäravinteet:
tarkistettava, että hemoglobiini (rauta) on hyvällä tasolla, kalanmaksaöljy, piimaa -valmisteet (esim. Piimax biotiinilla lisättynä tai vastaavat).
pitää tänään kaupungista metsäästää tota shamppoota.
tietääkö kukaan muita hyviä shamppoita tähän ongelmaan ?
niin onko se hirssi suunnilleen samaalaista kun vaikka kaurapuuro ??
Heippa,
Kun hiukset lähtevät anoreksian seurauksena, tärkeintä on, että ensin parannat ruokailutottumukset. Painoindeksi ei ole vain "joitakin" varten vaan meitä jokaista, myös sinua. Siis tarkista ensin se (painoindeksi=paino/pituusxpituus). Jos se on liian alhainen, on turha edes haaveilla, että elimistö toipuisi ja sitä myöten hiusten lähtö lakkaisi.
Ja vaikka terveellisten ruokatottumusten omaksuminen voi tuntua turhalta, niin sitä se ei ole!!
Itse hiustenlähtöön: Lääkäriltä voi saada reseptin sellaiseen päänahkaan levitettäävään aineeseen, joka nopeuttaa uusien hiusten kasvua. Uusi kasvu ilmaantuu jo parin viikon käytön jälkeen.
Hiusten lähtöä voi hillitä esim. leikkaamalla hiuksia.
Itsekin olen sairastanut anoreksian ja tiedän, että tärkeintä on oppia syömään oikein.