oon nyt sukassa siinä vaiheessa kun kantalappu on valmis ja oon poiminu sen sivuilta silmukoita! ohjeessa sanotaan että poimitut silmukat tulee neuloa kiertäen... miten se tarkalleen ottaen tapahtuu?
villasukka ongelma
kutoja__
46620
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
reunasilmukka tekee kokonaisen silmukan - samanlaisen kuin "AIDS-kampanjan punainen nauha".
Eli kudot etukautta tai takakautta reunasilmukan takimmaisen reunan kautta.
Esim. usein neuleliinoissa neulotaan silmukka kiertäen oikein, joka tarkoittaa samaa.
Käspaikan sivulta löytyy kuva silmukoiden poimimisesta:
http://www.kaspaikka.fi/neulonta-A&O/tekniikka_ja_rakenne/silmukoiden_poimiminen.html
silmukat poimitaan, mutta ei kiertäen.
Tuolla kiertäen poimitulla reunasilmukalla estetään reikärivin muodostuminen reunasilmukoista. Useat sukankutojat poimivat reunasilmukat suoraan ja jättävät "kiertämättä", eikä yhdenkään ihmisen jalka ole reikärivistä ulos tippunut tai sukat jäänyt sen vuoksi pitämättä.
kutoa siten, että edestakaisin neuleessa oikeat silmukat kudotaan kiertäen. Pyöreänä kudottavan oikein-nurin-resorin joka toisella kierroksella kudotaan oikea silmukka kiertäen ja joka toisella nurja silmukka.
Käyttämällä oikein-nurin-resorissa kierrettyä silmukkaa saadaan käytössä joustava resori.
Minä kudoin useita puseroita ennenkuin luin erään neulepuseroita kutovan televisiokuuluttajan lehtijutusta, että resorissa joka toinen silmukka "kierretään".
Koskaan koulussa ei tuollaista opetettu ja päivittelin sitä äidille, joka kertoi aina kiertäneensä silmukat. Äitini toisin kiersi aina vain oikeat silmukat lapasissa, jolloin resori ei jousta yhtä hyvin ja asia jäi huomioimatta, vaikka ihmettelin äidin oikeiden silmukoiden ulkonäköä omiini verrattuna.