Pennutus luvanvaraiseksi

Pennutus täytyy tehdä luvanvaraiseksi.Jokaisen joka aikoo teettää pentuja on hankittava lupa esim.kunnan eläinlääkäriltä,joka pitää tarkkaa tilastoa pennutus tiheydestä.Luvattomasta pennutuksesta on tehtävä rangaistava teko.Pentutehtaat saatava kuriin.
111025
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kyllä se melkein onkin. Meillä käy kerran vuodessa kunnaeläinlääkäri ja kennelneuvoja.
Olen allekirjottanut kasvattajasitoumuksen.

Se on eriasia jos el.lääkärit ym eivät puutu asioihin. Ei voi sanoa että kaikki ok lain puitteissa! Jos todella epäkohtia on! Korjauskehotuksia voi antaa.

Äänestä

Ja jos ostaa luvattomn pennun, niin 1000e sakko!

Äänestä

aivan samaa mieltä,tietty vaikea toteuttaa mutta voidaanhan joissain maissa kieltää tietyt rodutkin jne.Seropit on mutta jos on kasvattaja niin pitää perehtyä omaan rotuun ei rahastuksee.

Äänestä

Kun jos käy "vahinko". Vai tarkoitatko pennutuksella tällaista puoliammattimaista toimintaa?
Ja toisaalta kennelikin voi siten vedota tähän vahinkoon.

Äänestä
  • lupa jälkikäteen. Kyllä se paistaa läpi, jos vahinkoja sattuu aina samassa paikassa.

    Äänestä

  • Vahingosta joutuu maksamaan, ettei turhan usein tapahdu noita vahinkoja.

    Äänestä

  • idea nro 1 kirjoitti:

    Vahingosta joutuu maksamaan, ettei turhan usein tapahdu noita vahinkoja.

    se on ratkaistu.

    Äänestä

  • sillähän kirjoitti:

    se on ratkaistu.

    nämä vielä toteutuisikin... mikä on erittäin epätodennäköistä..

    ehkä viimeistään v.2065

    Äänestä

  • kunpa kirjoitti:

    nämä vielä toteutuisikin... mikä on erittäin epätodennäköistä..

    ehkä viimeistään v.2065

    aitoja koiraihmisiä on liian vähän. Vedotaan kaiken maailman säästöihin

    Äänestä

  • silloinkaan kirjoitti:

    aitoja koiraihmisiä on liian vähän. Vedotaan kaiken maailman säästöihin

    on raha/ihmiset aina edellä!!!

    Äänestä

  • haetaan kirjoitti:

    lupa jälkikäteen. Kyllä se paistaa läpi, jos vahinkoja sattuu aina samassa paikassa.

    Siis en omista koiraa (allerginen), mutta olen erittäin eläinrakas ja toiminut jonkun verran koirien kanssa. Tiedän kuinka vaikeeta on kiimassa olevan, suuremman kokoluokan, narttukoiran kanssa välttyä vahingoilta (ei ole kuitenkaan tapahtunut huh...). Pienen koiranhan voi ottaa syliin.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 25 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


AnimalCare kirjoitti:

Pennutus täytyy tehdä luvanvaraiseksi.Jokaisen joka aikoo teettää pentuja on hankittava lupa esim.kunnan eläinlääkäriltä,joka pitää tarkkaa tilastoa pennutus tiheydestä.Luvattomasta pennutuksesta on tehtävä rangaistava teko.Pentutehtaat saatava kuriin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu