Oletetaan, että sinulla on lento Bankokiin, kaksi pientä lasta ja haluat turvalliseen ja nautinnolliseen rantakohteeseen Thaimaassa. Mistä hankkisit jatkoyhteyden? minne? ja millä valitsisit luotettavan majoituksen? Onko konkareilla valmista mallia, miten tällaisen loman toteuttaisi?
haaste: bankokista eteenpäin
6
1405
Vastaukset
- mun
Missä on Bankoki ? ;)
Ja jos Bangkokiin menossa ja et itse osaa niin
osta ihmeessä matkatoimistosta. Niitä on netti
ja Suomi pullollaan. - Bangkokissa
viimetalvena.Matkailimme mm,Pattayalla.Jonne matkasimme bussilla.Olimme Khao San roadilla hotellissa.Läheisestä matkatoimistosta ostimme liput seuraavana päivänä lähtevään bussiin.(Ilmastoitu Toyota Hiace)Liput yhteensä(meno)2 kpl 560 bathia.Sovittuna aikana matkatoimistosta noutivat kyytiin.Samassa bussissa italialaisia ja englantilaisia.Kiva ja rattoisa matka,kun olivat huumori-ihmisiä.(ei kieli ongelmia,sillä puhekieli oli englanti.)Ei ollut tilattua hotellia,sillä vapaita hotelleja on riittävästi ollut aina Pattayalla.Mutta,matkalla neuvoteltiin sopivalla hinnalla hotelli valmiiksi,jonka järjesti mukana ollut "apumies."Sopimukseen kuului vienti hotellille sekä nouto,kun ostimme myös paluuliput(560bathia)takaisin Bangkokiin viidenpäivän päästä.Ko,firma ajaa 2 meno-paluu matkaa päivittäin.Meillä oli onnistunut "keikka."Paluumatka oli myös ihan ok.Yleensä kun asioi paikallisen matkatoimiston kautta,niin ei ole ollut ongelmia.Siis ei ainakaan meillä tähän saakka.Kuinka lienee sitten toisilla?En osaa sanoa.
- Isukki.
Siinä on onnistuneen perheloman salaisuus.
- kokeillut
Olin 8 v sitten samanlaisella matkalla, lapsia vaan on kolme ja he olivat silloin kymmenen molemmin puolin.
Varasin hotellit valmiiksi netin kautta. Ja varasin myös lennot Thaiairilta.
Eli: lensimme reittilennolla Bangkokiin. Olin saanut Thaiairilta sähköpostitse vahvistuksen netistä varaamaani jatkolentoon Chiang Maihin, mutta lipputiskillä varaustani ei löytynyt. Koneessa oli tilaa, joten ostin liput.
Olin varannut Chiang Maissa hotellin valmiiksi ja he lähettivät auton noutamaan meidät kentältä. Olimme viikon Chiang Maissa. Tämän jälkeen lensimme Bangkokiin ja lentokentältä otin taksin Hua Hiniin. Olin varannut Hua Hinista hotellin valmiiksi. Ja sitten viikon kuluttua kotiin.
Tiedän kyllä että matkatoimistot järjestävät ihan samanlaisia matkoja (ja sieltä sainkin idean), mutta ne ovat tavattoman kalliita. Kun varasin hotellit ja lennot itse, säästin meidän 4-henkiseltä perheeltä n 2000 € ja tämän verran meillä menee käyttörahaa 2 viikon aikana. - käynyt
Bangkokista lento Air Asialla Krabille, ei maksa paljon www.airasia.com. Jos peak seasonin aikana, niin hotelli ehdottomasti etukäteen. Ao Nang Villa ihan ok, mutta parempiakin varmaan löytyy 2xhyvä allasosasto kekaroille.
Krabilta pääsee veneellä esim. Phi Phi saarille (ja myös monille muille saarille), jossa voi vaikka viettää yhden yön. Tai sitten voitte mennä loman toiseksi puoliskoksi vaikka Phukettiin, jonne pääsette Krabilta esi. Bussilla tai Taxilla. Onnistuu lastenkin kanssa, no problem. Ja sitten vaikka Phuketista lennot takaisin Bangkokiin. - Bangkokissa
Edellinen kirjoitukseni 16.8.2006.Tilasimme uuden matkan 28.8.2006 joulukuuksi.Tarkemmin saat
tietoa,jos kirjoitat E-mail:[email protected]
Jos kiinnostaa?Menemme vaimoni kanssa Tanskan kautta,jossa koneenvaihto ja edelleen Bangkokiin.
Neuvomme kyllä parhaamme mukaan,koska myös meitä on neuvottu,ollessamme tietämättömiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä282673- 911034
- 58891
- 66865
olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26837Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu6817Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä37800Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.64777Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75714Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu135708