Maailmalla suuren suosion saavuttanut laji on rantautunut myös Suomeen ja Helsingistä löytyykin jo kokonainen Pilates-studio. Netistä yritin hakea lajin harrastus mahdollisuuksista Porissa ja selvisi, että Käppärän Kuntotornissa (kunnon fiilis) pidetään tunteja. ..Hinta oli ehkä hieman päätä huimaava, mutta.., luulisin, että on hintansa väärti. Haluaisinkin nyt tietää, mikäli täällä yhtään lajin harrastajaa pyörii, että millaista opetus on? Pitääkö ennen tunneille osallistumista suorittaa jonkinlainen alkeiskurssi? Porista ei netin mukaan virallisia Pilatesohjaajia montaakaan löydy, mutta onkohan lajin harrastaminen mahdollista muualla Porissa?
Pilates
Lina
2583
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
fitness-pilatesta. Eipä taida olla Kuntotornia halvempi, mutta sinne saa ainakin mennä kuka tahansa tunnille ilman mitään alkeishässäköitä..
myös Pilates -tunteja. Oon käyny sekä Kunnon Fiiliksessä (nyk. kai Kuntotorni)että Bobbyssa, ja henk. koht. pidän enemmän noista Bobbyn tunneista. Ainakin Bobbyssa on Pilates 1 ja Pilates 2 tunnit, vaiks mun mielestä niissä ei nyt niin paljoa eroa ole. Itse alotin Pilateksen jo muutama vuosi sitten videoiden ja kirjojen avulla, mut kyllä ohjatut tunnit on parempia. Se on kuitenkin aikamoista "pilkunviilausta" se laji, eli kannattaa tehdä liikkeet mahdollisimman tarkasti ja oikein. Mut kivaa vaihtelua joogalle, jota harrastin n. 7 vuotta ennen tätä.