Sydänpuun juurella

.
.
.

Yölinnun
viimeisessä laulussa

hetkessä
ennen aamua

siipisulka huokaus
koskettaa

värehtii sielun pinta


Annan sinun astua
ikäväni ovesta


Täällä minä olen
sydänpuun juurella

lähellä.

.
.
.
10316
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

nämä sinun runosi ovat niin koskettavia
aina, niin kuin tässä runossa esim
*siipisulka huokaus koskettaa*
Olen aina ihmetellyt sinun ja runoilija-j:n
sanavalintoja, kun ne ovat niin erikoisia -
siis positiivisessä mielessä sanottuna.

Erikoisella tarkoitan kuitenkin jotain
spesiaalia, johon en itse yllä.

Kiitos kauniista runostasi ja aurinkoista
päivän jatkoa.

Äänestä
  • ... oon ihan hämilläni taas sun sanoistas.
    Mun täytyy ny rynnistää työhön. Oikein hyvää päivän jatkoa sinulle... niin ja iso kiitos:)))

    -riitta-

    Äänestä

Osaat,,,,,,,

Äänestä
  • .... kiitos :)))

    Äänestä

Ikävä ei ovea löydä, ennen kuin etsiydyt lähemmäs. Avaimillas häädät, tulitukkainen.

Äänestä
  • ... löytää helpostikin tien sisälle, mutta ei ulos.... Mielenkiintoinen on kommentesisi... kuka lienetkin.

    Äänestä

Tämä on klisee, mutta jokin liikahti, kun luin runoasi. Sen takia se oli luettava vielä toiseen kertaan, ja kolmanteen. Taas olet napannut hetkestä kiinni, ja jotain enemmän: ajatuksen hetkestä, ohikiitävästä tunteesta hetken äärellä. Pidän sanoistasi. Ne ovat tavallisia, mutta saat loihdittua niihin ihmeellisen ainutkertaisuuden, aivan kuin olisit juuri keksinyt ne. Asettelu on mielestäni hieno (vaikka suomi24 antaakin siihen varsin vähän vaihtoehtoja), jättää tilaa. Harkinta välimerkkien käytössä ja isoissa alkukirjaimissa osuu täsmälleen. Kiitos.

Äänestä
  • Kiitos paljon palautteestasi. Hyvältä tuntuu aina kun runo koskettaa. Hymyilemään saat minut :)))

    t. Riitta

    Äänestä

Niin lähellä, hiljaa..niin läsnä, pyyteettä, rakkaudella..Sanaton olen! :D

Äänestä
  • ... hyvän mielen toit sanoillas... kiitos paljon ja oikein levollista illan jatkoa :))

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Helmikankare kirjoitti:

.
.
.

Yölinnun
viimeisessä laulussa

hetkessä
ennen aamua

siipisulka huokaus
koskettaa

värehtii sielun pinta


Annan sinun astua
ikäväni ovesta


Täällä minä olen
sydänpuun juurella

lähellä.

.
.
.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu