Ammattikoulutus kiinnostaa jälleen nuoria. Ammatti-instituutteihin syksyllä alkavaan koulutukseen on tulossa opiskelijoita enemmän kuin vuosikausiin. Eritoten LVI-talotekniikka, rakennusala, pintakäsittelyala, puuala, hiusala sekä kone- ja metalliala ovat olleet suosittuja. Tieto, että metalli ja LVI-ala työllistävät, on levinnyt. Lisäksi ammatillisesta koulutuksesta on puhuttu, kirjoitettu ja tiedotettu vihdoinkin positiiviseen sävyyn todellisena vaihtoehtona lukioväylän rinnalle. Valtakunnallisesti ammattikorkeakouluihin hakijoiden määrä laski yhteishaussa peräti 8,7 prosenttia viime vuodesta. Yhteensä hakijoita oli noin 6000 vähemmän kuin vuonna 2005.
Ammattikoulutus kiinnostaa nuoria
Iron Chef
5968
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ja liittyy it-alaan miten?
TE:n pitkänlinjan kurssinvedätyskampanja markkinoiden monopolisointiyritys...
varsinkin silloin kun suuret ikäluokat jäävät eläkkeelle, toisaalta osa hommista varmaan siirtyy halvemman elintason maihin.
tulevaisuudessa Suomessa. Pelkkää pätkätyötä nyt ainakin alkuun, ja myöhemmin sitäkin niukemmin!
Kansakunta tekee itsaria globalisaation takia ja kaiken korkeamminkin tekniikan halpamaihin. Väitetään että suunnittelu jäisi vielä Eurooppaan mutta kyllä Kiinassakin osataan suunnittelua tehdä eikä pelkkää kokoonpanoa.
Irti EU:sta jä äkkiä!
niin kaikki ongelmat ratkeaa.