VIIMEINEN ATERIA

Hei!
aivan ihastuttava gobeliini "viimeinen ateria" on ollut kymmeniä vuosia vanhassa talossa ja nyt pitäisi saada ruokailupuolen seinälle. osaisiko kukaan neuvoa, olisiko tietoa kuinka sen voisi puhdistaa, pestä. ja kuinka siitä saisi tunkkaisen (vanhan talon) hajun pois. ihastutta ja iso gobeliini ei saisi kärsiä enää. kysyn neuvoa ettei puhdistamisessa tehtäisi virhettä. käykö sille vesipesu, jos niin mitä pesuainetta...???
4914
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Noiden vanhojen tekstiilien kanssa kannattaa olla tosi varovainen! Pesua ja pesuaineita ne eivät välttämättä kestä, puhumattakaan hankaamisista ja vääntelystä pesun aikana. Tuulettamista ja tiheän verkon läpi imuroimista kannattaa kokeilla ensi alkuun... Samalla kannattaa katsoa millainen ripustussysteemi tekstiilissä on. Monesti näkee vääränlaisia kiinnityksiä (renkaita, koukkuja jne.), jolloin tekstiili on vuosien mittaan vaurioitunut lankojen katkeillessa.

Kannattaa katsoa lisää ohjeita vanhojen tekstiilien hoitoon Suomen käsityön museon sivuilta (www.craftmuseum.fi tai www.konservointikeskus.fi). Siellä on paljon ohjeita ja kuviakin aiheesta!

Äänestä
  • auttaa; vie seinävaate luotettavaan pesulaan, huoltavat sen kuntoon ilman katastrofeja.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Kiitos ohjauksesta varovaisuuteen ja noille antamillesi osoitteille menen nyt piipahtamaan. kaunista syksyä sinulle t. Alma

    Äänestä

  • Aloittaja

    Jaakko kirjoitti:

    auttaa; vie seinävaate luotettavaan pesulaan, huoltavat sen kuntoon ilman katastrofeja.

    Kiitos, tämä voisi kyllä olla paras ratkaisu, pesula se kaikista parhaiten homman hoitaisi, itse voisimme saada vain tuhoa aikaan. kaunista syksyä sinulle. t. Alma

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_6118307 kirjoitti:

Hei!
aivan ihastuttava gobeliini "viimeinen ateria" on ollut kymmeniä vuosia vanhassa talossa ja nyt pitäisi saada ruokailupuolen seinälle. osaisiko kukaan neuvoa, olisiko tietoa kuinka sen voisi puhdistaa, pestä. ja kuinka siitä saisi tunkkaisen (vanhan talon) hajun pois. ihastutta ja iso gobeliini ei saisi kärsiä enää. kysyn neuvoa ettei puhdistamisessa tehtäisi virhettä. käykö sille vesipesu, jos niin mitä pesuainetta...???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu