Siis armeija aikana tuli huomattua että Ruk:ssa tulee kusta päähän ja runsaasti. Koksut luulevat osaavansa kaiken ja olevansa fiksumpia ja parempia ihmisiä kuin muut. Vaikka toiset ovat erikoistuneet vain johonkin pieneen osa-alueeseen ja osaavat sen takuuvarmasti paremmin kuin koksut. Eli kokelaat jäitä hattuun ja ihmisiä tulee kunnioittaa vaikka olisivat minkäarvoisia.
RUKKIIN PÄÄSEE VAIN KUSIPÄÄT
6
2033
Vastaukset
- kettunen
kyllä sinne pääsee ihan kuka tahansa, ei tarvitse olla kusipää
- Reservisti
Yes se on kiva kun maailma on täynä kusipäitä yleistäjiä.Näin me voidaan toimi yhteiskunnassa ilman keskinäistä vuorovaikutusta häiritsemättä toisiamme.Ainiin ja ketään nyt erityisesti pinnalle nostamatta munuaiset ei pysty suodattamaan kaikkia kuona aineita virtsan mukaan vaan osa joutuu verenkierrossa päähän eli olemme kaikki tavallamme kusipäitä.Eli hyvää loppu viikkoa vaan kaikille persereijille arvoon katsomatta
- RUKn käynyt
Helppohan se on sanoa jos ei ole kyseistä koulua käynyt.Ei sinne noin vain mennä, melko moni jää rannalle kun valinnat tulee.
- Kapt res
Suomalainen aliupseeristo on hyvin koulutettu ja hyvin motivoitunut (poikkeuksiakin löytyy). Siinä vaiheessa, kun RUK:ssa opiskellaan, AuK:n käyneet saman ikäluokan sotilaat johtavat ja kouluttavat ryhmiään. Heillä käytännön läheisyys on "näpeissä". Useiden vuosien kokemuksella voin sanoa, että RUK:ssa koulutetut hallitsevat johtamisensa oman alansa kokoonpanossa, mutta AuK:n käyneet hallitsevat paremmin kouluttamistaidot.
- wänkä-vänskä
Mitäs ne AUK:n tyypit kouluttaa kun RUK:n tyypit opiskelee? Toisiaan? Arvaapa mitä? Niin RUK:ssakin tehdään? Alikessut ehtivät kouluttaa uusia alokkaita sen 3 viikkoa ennen kuin koksut tulevat haminasta. Tämä aika pitää sisällään lähinnä pinkantekoa, tahtimarssia yms. Myös sotilaan perustaitoja opetetaan, mutta itse koksuna jouduin ainakin opettamaan uudelleen kun ei joko ollut opittu tai opetettu perseelleen.
- vänkä-wänskä
wänkä-vänskä kirjoitti:
Mitäs ne AUK:n tyypit kouluttaa kun RUK:n tyypit opiskelee? Toisiaan? Arvaapa mitä? Niin RUK:ssakin tehdään? Alikessut ehtivät kouluttaa uusia alokkaita sen 3 viikkoa ennen kuin koksut tulevat haminasta. Tämä aika pitää sisällään lähinnä pinkantekoa, tahtimarssia yms. Myös sotilaan perustaitoja opetetaan, mutta itse koksuna jouduin ainakin opettamaan uudelleen kun ei joko ollut opittu tai opetettu perseelleen.
Niin vielä sellaista että onhan ne aligerbiilit tietysti ihan miehiä paikallaan useimmat. Että rautaisuuttaan en kyseenalaista tiettyjä tapauksia lukuunottamatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k1863693Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi332964Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️272832Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.32752Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem642728Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k212725Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?2192147Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien872046Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun
Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill91978- 81771