Haluan itkeä silmäni turvoksiin.

Mun juttu ei todellakaan oo lähelläkään mielenterveys ongelmia, mutta silti kaikista lähinnä.. Onko kenelläkään muulla sellasta "ongelmaa" että tulee tarve vaan itkeä. Mulle tulee tarve aina välillä haluu itkee oikeen kunnolla. Sellanen fiilis et itkee melkein silmät päästä. Haluu vaan itkee kaikken pahanolon pois. Koulussa on iloinen ja pursuu energiaa, mut sitten kotona huutaa ja on v*ttu*ainen. Itkee omassa yksinäisyydessään silmät turvoksiin. Musta tuntuu ettei se oo normaalii tai mä oon ainut joka tekee niin..? onko muita samaa kokeneita? Vastatkaa pliis..
51719
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ole onnellinen kun pystyt itkeä ja sitä kautta purkaa itseäsi. (kokemuksen syvällä rintaäänellä voi sanoa, ettei se kaikilta enää onnistu..:(..)
Tiedätkö mistä sun paha olo johtuu? jos et, sitä kannattaa miettiä. Vaikka itkeminen on luonnollista ja muutenkin hyvä asia, tulee aina mieleen, että onko kaikki hyvin? useintoistuva itkuisuus kun on merkki mm. masennuksesta? Ennen itkin jatkuvasti, useita kertoja päivässä, aamullakin saatoin suoraan sängystä rojahtaa lattialle itkemään, päivän mittaan ehkä kerran, pari ja illalla ennen nukkumaan menoa. Olin masentunut ja olen kai edelleen, mutta enää en osaa itkeä, sen sijaan saan silloin tällöin ahdistuskohtauksia, itken ilman mitään tolkkua, tuntuu kuin tukehtuisin, tärisen, en välttämättä pysy pystyssäkään. Harvoin kuitenkaan enää itken kuten-ihmiset-yleensä-itkevät. Siksi on mielestäni hyvä hyvä että pystyt itkemään pahan olon pois, jos se kerran auttaa..?
Jakaselemisia sulle ja haleja..:)
T.Varpu

Äänestä
  • Mulla on kans niin ainaki tällä hetkellä että oikein odotan iltaa että saan taas itkeä kaiken pahan oloni pois. Olen tosi yksinäinen ja sen takia tuntuu että pikkuhiljaa syrjäytymässä ja siitä johtuen olen tosi masiksessa ainakin nyt tällä hetkellä. Välillä tulee tunne ettei tälläistä yksinäistä elämää jaksa mutta kai se on jotenki yritettävä päivä kerrallaan vain mitä muutakaan pystyy.. ei mitään.
    ilta on ihanaa kun saa itkee oikein kunnolla tätä elämän kurjuutta

    Äänestä

Samanlainen homma,saat varmaaan vastapuolen käymään hetken päästä.Jeesus voittaa´,muista se!!!!

Äänestä

Ole onnellinen, jos vielä osaat itkeä. Se on taito jota ei kannata hukata. Minä olen sen taidon joskus hukannut. Nyt vanhana akkana oikein tuntuu nuo olot joista puhuit, aivan kamalilta, kun ei voi putsata sieluaan itkulla.
Olen koittanut tavoittaa sen taidon takaisin, mutta vielä se tuo vain tuskaa. Kun itkettää, olen aivan hukassa. Päätä särkee, sydän pakahtuu ja pitää paeta joka paikasta.
Kun en osaa kotonakaan yksin itkeä, tuo itkuinen olo seuraa muuallekin. Tuossa joku sanoikin, että tulee yksinäinen ja ulkopuolinen olo, mukavassakin seurassa. Eli itke kun siltä tuntuu. Usko, että ei tämä minun vaihtoehtoni ole parempi.

Äänestä

Mää oon masentunut ja mua haluttava itkeä ihmisten edessä että ne tietäisi kuinka ahdistunut oon. Mutta mää en oo ikinä kertonut kellekkäön että mua ahistaaa ihan sairaan paljon. Mua masentaa ja mää ajattelen koko ajan yhtä tyyppiä kenestä mun kaveri tykkää ja se mun ihastus tykkää myös mun kaverista. Haluaisin itkeä sen mun ihastuksen edessä mutta samalla en halua. Tää tuntuu niin oudolta, oon ollu masentunut jo joulusta asti. Oon aina kavereitten kans ja koulussa ja muualla yleensä se joka nauraa legit joka asialle, mutta henkisesti oon ihan särkynyt ja se ihastus juttu ei todellakaan ole ainut syy.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


valtameri* kirjoitti:

Mun juttu ei todellakaan oo lähelläkään mielenterveys ongelmia, mutta silti kaikista lähinnä.. Onko kenelläkään muulla sellasta "ongelmaa" että tulee tarve vaan itkeä. Mulle tulee tarve aina välillä haluu itkee oikeen kunnolla. Sellanen fiilis et itkee melkein silmät päästä. Haluu vaan itkee kaikken pahanolon pois. Koulussa on iloinen ja pursuu energiaa, mut sitten kotona huutaa ja on v*ttu*ainen. Itkee omassa yksinäisyydessään silmät turvoksiin. Musta tuntuu ettei se oo normaalii tai mä oon ainut joka tekee niin..? onko muita samaa kokeneita? Vastatkaa pliis..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu