niin olen merkonomi ja datanomi. suora yhteys noista olis tradenomiksi mutta... Tradenomeja on helvetisti ja niillä kellään ei ole työtä. nyt kuitenkin huvittaisi ruveta opiskelemaan ku ei viitti näitä puhelinmyynti hommia tehdä ku ei lyö oikee leiville ja mitään muutakaan typerää hanttihommaa tehdä.. nyt voisi siis hakea syksyn yhteishaussa opiskelemaan.. hmm.. mikä mua kiinnostaa?
en tiedä? mutta varmaan semmoinen ammatti missä sais kunnon päiväpalkan.. tai ei sen tarvi kunnon päiväpalkka olla vaan jotta ny jotakin maksettais ja jota pystyis tekemään... muuttamatta stadiin.
hyviä aloja kaivattaisiin.. voin kyllä tehdä likaista työtä tai siistiä sisätyö ammattiakin..
en tiedä? mutta varmaan semmoinen ammatti missä sais kunnon päiväpalkan.. tai ei sen tarvi kunnon päiväpalkka olla vaan jotta ny jotakin maksettais ja jota pystyis tekemään... muuttamatta stadiin.
hyviä aloja kaivattaisiin.. voin kyllä tehdä likaista työtä tai siistiä sisätyö ammattiakin..
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ryhdy hitsaajaksi.
Vasta oli jossain lehdessä juttua yritysjohtajasta joka etsi hitsaajia yritykseensä. Oppisopimustakin tarjosi ja palkan nosti 2200 e/kk. Hakijoita ei kuulemma ollut ainoatakaan! Veikkasi syyksi että harva haluaa tehdä työtä, jossa kädet likaantuu, moni haluaa ns. siistin sisätyön.
Serkkupoika kävi ammattikoulussa autonasentajalinjan ja sen jälkeen sai vakipaikan hitsaajana. Hänellä palkka oli alussa 1700 e, ja nousee kokoajan. Töitä löytyy melkeinpä mistöpäin Suomea, hän työskentelee Ylivieskassa. Eli siinä sulle työ mistä työllistyt 100% varmasti, saat hyvää palkkaa ja ei tarvitse käydä yliopistoa. Että siinä neuvo sulle!
ai meiän pitäis sulle täältä käsin ammatti keksiä? eiköhän se ole ihan sun päätettävissä... mitä sä OIKEASTI haluut tehä, mistä tykkäät?
tradenomiksi vaan, saa kunnon palkan.. ei tarvii nälkä nähdä..
Helsingin sanomien koulutusliite ilmestyy 31.8.06. Katso siitä, siinä on vaikka mitä. Netissä löytyy myös paljon sivuja, joista voit tutkia mahdollisuuksia.
Niinhän se on, että meidän sukupolvemme on ainakin kolmen ammatin osaajia!